Bodrum’un En Büyük Sorunu Uçak

TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mustafa Demir, Bodrum’un turizmdeki en büyük sorununun havayolu ulaşımındaki uçak sefer sayısı olduğunu dile getirerek, kış aylarında havalimanı vergilerini azaltarak Bodrum’a yurtdışından uçak gelmesinin sağlanabileceğini söyledi.

Bodrum’un En Büyük Sorunu Uçak

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB) Bölge Temsil Kurulu, Turizm Haftası dolayısıyla turizm değerlendirme toplantısında basın mensupları ile bir araya geldi. Eskiceshme Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mustafa Demir, TÜRSAB’ın işleyişi hakkında bilgiler aktardı. 

TÜRSAB’ın ceza kesme yetkisinin olmadığını da dile getiren Demir, “Bizim amirimiz Kültür ve Turizm Bakanlığı. Seyahat Acentaları Birliği, genelde onların admin ve sicil işlerini takip ediyor. Üyeye ceza, tutanak veya kabahatler kanunundan tutulan tutanakların tamamı İl ve İlçe Kültür Turizm Müdürlükleri tarafından tutuluyor. Bazen ‘TÜRSAB şurada ceza kesti’ deniliyor. TÜRSAB’ın öyle bir ceza kesme yetkisi yok. TÜRSAB sadece Turizm Müdürlüklerinin tuttuğu tutanaklarda müşahittir.” dedi. 

Bodrum’un en büyük sıkıntısının uçak sefer zamanları ve sayısı olduğunu sözlerine ekleyen Mustafa Demir, şöyle devam etti;

“Bizim uçağımız olmadığı takdirde ne turist getirebiliriz ne de turist gönderebiliriz. Benim gördüğüm kadarıyla Bodrum'un en büyük sıkıntısı uçaktır. Bu sezon görünen o ki yüzde 20'ye yakın Avrupa pazarında artışımız var. Avrupa pazarı dediğimizde, bizim ana kaynaklarımız İngiltere, Almanya, Hollanda ve Belçika. Fransa çok kötü çünkü eskiden burada Fransız kulüpleri vardı, Fransız uçakları kaldırırlar gelirlerdi. Fransa'da o kadar ümidimiz yok. Bodrum'da turizmi başlatan İngilizler bu sene geri dönmeye başladılar. Ama bir handikapımız var. Ortalama bir İngiliz, tatiline 2 bin 300 pound para harcayabiliyor. Sizce bu para Bodrum'da konaklama, uçak ve ufak tefek hediyeler için 15 günlük tatil için yeterli mi değil mi? Bodrum nasıl bize pahalı geliyorsa, artık turiste de pahalı geliyor. Bodrum turizime başladığı günden itibaren yani 1980'lerde turizm hareketliliği başlamış. 80'den bugüne kadar 44 senede 1000’e yakın destinasyon açılmış. Biz hala hep şunu söylüyoruz, Bodrum şöyle güzel, Bodrum böyle güzel. Ama biz bunun güzelliğini yurt dışına nasıl anlattık?”

Yeni dönemde projeler üretmek için yola çıktıklarını söyleyen TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mustafa Demir, şöyle devam etti;

“Şimdi yeni bir belediye başkanımız var. Umarım yeni bir Bodrum Tanıtma Vakfı ekibi kurulacak. Merakla bekliyoruz. Kaymakamımız bu konuda çok etkili ve Türkiye Tanıtım Geliştirme Ajansımız (TGA) var. Artık TGA'da da gördüğüm kadarıyla para ile ilgili bir sıkıntı yok. Ama Bodrum ne kalkınma ajanslarına, ne tanıtım ajanslarına yeteri kadar proje sağlamamış. Biz nasıl olsa Bodrumuz, markamız biliniyor, bize insanlar gelecek diye umut etmişiz ve bir pazarlama yapmamışız. Yeni dönemde kamuya ve Turizm Bakanlığı’na proje üretmek için biz gönüllü olarak yola çıktık. İlk projemizde 2025 yılı Kasım 15'te inşallah iki tane başkentten ve hedef pazar havalimanından yolcu indirmektir. Bakın, bu işler bugün planladık yarına şeklinde değil. Bodrum'da kışın hayat nasıl, bizim hedef pazarlarda bunu görüntületeceğiz. Bir sonraki yaz ise ‘Bodrum'a bu destinasyonlarımız 12 ay uçak uçacak diyeceğiz’ ve onu pazarlayacağız. Ayrıca Bodrum'dan yurt dışına giden yerli turistlerimize de ‘Arkadaşlar, bakın, buralara gidiyorsanız, bizim bu destinasyonumuzda uçağımız var’ diyeceğiz. Şu anda iki hava yolu ile pazarlık aşamasına geldik. Uçakların bedelleri, riskleri, kimi alacakları, hangi tarihlerde hangi yerlerden uçacakları konusunda görüşmeler ciddi boyuta geldi.”

Milas–Bodrum Havalimanı’nda dış hatların kış aylarında kapalı olduğunu hatırlatan Demir, kış turizmini canlandırmak ve kışın yurtdışından ilçeye gelecek uçak sayısını arttırmak için havalimanı vergilerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi. Vergilerin düşürülmesiyle bilet fiyatlarını düşeceğini ve bunun da turizme olumlu yansıyacağını sözlerine ekleyen Demir, konuşmasını şöyle noktaladı;

“Siz 59 avroya Bodrum’a uçak bileti satarsanız haftasonu herkes buraya gelir. Haftada iki uçak konulursa Londra’dan Bodrum’a bir hafta sonunda 250-300 pound harcamaya insanlar gelir. Kışın 30-40 pounda çok güzel oteller var. Birincisi havalimanı vergileri indirilmeli. İkincisi uçacak havayoluna Tanıtma Vakfı’ndan, Ticaret Odası’ndan, TGA’dan, özel şahıslardan, devletten ve basından birilerinin destek olması gerekiyor ki biz bu insanları buraya gelmeye gönüllü hala getirelim.”