Bodrum’un Kültürel Mirası Anlatılıyor

Bodrum Belediyesince lise öğrencilerine ilçenin kültürel mirası ve tarihi ile ilgili eğitimler veriliyor.

Bodrum’un Kültürel Mirası Anlatılıyor


Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Pedasa ve Leleg Uygarlığı Araştırma ve Uygulama Birimi tarafından lise öğrencilerine yönelik kültürel miras eğitimleri veriliyor. Bu kapsamda birim görevlisi Arkeolog Serap Topaloğlu, Bodrum Anadolu Lisesi, Uğur Anadolu Lisesi ve Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi’nde Bodrum’un kültürel mirasları, ilçenin erken tarihi ve ilçede kurulan Leleg kentleri hakkında bilgiler aktardı.

Kent Haber’e açıklama yapan Arkeolog Serap Topaloğlu, şunları dile getirdi;

“Bodrum’da yaşayan gençlere kültürel mirasımızı, Bodrum tarihini, Pedasa’yı, Leleg Uygarlığı’nı onlara anlatmak, onlara aktarmak, onlarda kültürel miras algısını oluşturmak için eğitim seminerlerine başlamış bulunmaktayız. Bu eğitimlerimizi Bodrum Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Karya Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Kent Konseyi ile birlikte yapmaktayız. Şu ana kadar 3 lisede eğitim verdik. Kanuni Sultan Süleyman Lisesi, Uğur Anadolu Lisesi ve Bodrum Anadolu Lisesi’nde eğitim verdik.”

Eğitimde neler anlattıklarından da bahseden Topaloğlu, “Eğitimlerde kültürel miras tanımı nedir, Bodrum’daki kültürel miras değerlerimiz nelerdir? Bodrum’un en erken tarihi, Bodrum’da kurulmuş Leleg kentleri ve Pedasa Antik Kenti ile ilgili genel bilgiler veriyoruz. Leleg kentlerinin yöre halkı tarafından çok fazla bilinmediğini fark ettim. Öğrenciler, daha çok Halikarnassos kenti ve Bodrum merkezi ile ilgili bilgiye sahipler. Bu sayede Leleg kentlerini de öğrenip o konuda da çeşitli sorular soruyorlar.” dedi. 

Eğitimlerin devam edeceğini aktaran Serap Topaloğlu, “Bodrum Belediye Başkanlığı döneminde Pedasa ve Leleg Uygarlığı Araştırma ve Uygulama Birimi’ni kuran Ahmet Aras ve birimin devamını sağlayan şimdiki başkanımız Tamer Mandalinci’ye teşekkür ediyorum.” diye konuştu.