BU NE PERHİZ...

Çocukların televizyon dizilerinde rol alan kahramanları örnek alarak, işi kendi...

BU NE PERHİZ...
Çocukların televizyon dizilerinde rol alan kahramanları örnek alarak, işi kendi arkadaşlarını yaralamaya kadar götürmeleri yetkilileri harekete geçirdi. Bodrum Film Festivali kapsamında düzenlenen panelde bir grup öğretim görevlisi, medya-şiddet ve reklamın çocuklara etkisini tartışarak çözüm yolları aradı. Panele çok sayıda çocuk da anne ve babalarıyla katıldı.
Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelin girişinde, ulusal bir yayın kuruluşunun standında miniklere şiddet içeren çizgi filmler gösterilmesi ise dikkatlerden kaçmadı. İçeride sorunlar tartışıldı, çözüm yolları arandı ama dışarıda gösterilen çizgi film, "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" dedirtecek cinstendi.
Panelde Akdeniz Üniversitesi'nden Gülseren Ş. Atabek, 7 yaş altı çocukların dikkatlerinin son derece kısa süreli olduğunu ve ilk görüntüye odaklandıklarını söyledi. Atabek, 7-12 yaş arası çocukların gerçek ve hayali ayırt edemediklerini, 12-16 yaş arası çocukların ise model alma eğiliminde olduklarını belirtti. Atabek, yapılan yayınlar ile şiddetin sıradanlaştırıldığını vurgularken dilde yozlaşmanın ön plana çıktığını da söyledi. Atabek, RTÜK'ün amaçları arasında şiddetin önüne geçmenin de yer aldığını ancak bu konuda sağlıklı çalışılmadığını söyledi.
Atabek, içeride bu açıklamaları yaparken dışarıda yaşları 7 bile olmayan iki çocuğun şiddet içeren çizgi filmleri nasıl ilgiyle izlediklerini yorumsuz olarak ekranlarınıza getiriyoruz.