BU SERGİ ESKİLERE GÖTÜRÜYOR

Bodrum’da uzun yıllardan beri kullanıla gelen mutfak gereçleri düzenlenen bir sergi...

BU SERGİ ESKİLERE GÖTÜRÜYOR
Bodrum’da uzun yıllardan beri kullanıla gelen mutfak gereçleri düzenlenen bir sergi ile Bodrumlularla buluştu.

Bodrum’da Slow Food Yaveş Gari Grubu tarafından iki yılda bir yapılan Peynir Festivali, 11-14 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. Peynir Festivali öncesinde “Bodrum Geleneksel Mutfak Gereçleri” sergisi Oasis Sanat Galerisi’nde açıldı.

Bodrum ve çevre köylerinden toplanan bakır, ahşap, çömlek ve camdan yapılan farklı farklı eski mutfak gereçleri, Oasis Sanat Galerisi’nde açılan sergi ile geleneksel malzemeleri ziyaretçilerle buluşturuyor. On yıllar öncesinde mutfakların vazgeçilmezi olan bakırdan kahve öğütme makineleri, tencereler, tabaklar, ahşap havanlar, ekmek tekneleri, tel dolaplar, çömlekten yapılmış yoğurt kapları, kaseler ve cam zeytinyağı şişeleri tek tek toplanarak sergi için hazırlandı.

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Grubu tarafından, yörenin etnografik beslenme alışkanlıklarına ışık tutması için hazırlanan sergide, el dokuması kilimler üzerine kurulan yer sofraları da canlandırıldı. Sergide ayrıca, çökelek yapımına ilişkin hazırlanan video gösterimi de yapıldı.

Gemici peksimeti, lokum pilavı gibi yerel lezzetlerinin de sunulduğu sergide, eski fotoğraflar da yer alıyor. Yoğun ilgi gören sergi, gezenlere nostalji yaşatarak adeta eski yıllara götürüyor.

Serginin küratörlüğünü yapan Ayşegül Akyüz, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Bu serginin küratörlüğünü yaptım. Haftaya Slow Food’un Peynir Festivali olacak. Peynir Festivali’ne paralel olarak gerçekleşen bu serginin başlığı “Bodrum Geleneksel Mutfak Gereçleri” sergisi. Biz bu sergide Bodrum’a özgü eskiden günümüze kullanılan mutfak eşyalarını topladık. Anılarla Bodrum Grubu da bize çok destek oldu. Bize arşivlerini açtılar.”

Anılarla Bodrum Sohbet Grubu Sözcüsü Nuran Yüksel ise “Bu eşyalar Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışmaları Anılarla Bodrum Sohbet Grubu’nun özel ilgisiyle kendi sandıklarımızdan çıkardığımız eşyalar. Sergide fotoğraflar da var. Örneğin annemin puf böreği pişirirken çekilen fotoğrafı var. 70 yıllık bir fotoğraftır. Burada gördüğünüz tel dolap yine grubumuz üyelerinden Mehmet Yavaş ağabeyimizin annesinin, anneannesinin tel dolabı. Ocak başındaki kazanlar ve örtüler de benim annemin gelinlik sandığından çıkardığım eşyalar. Bodrum’un geçmişini geleceğe taşımak için elini taşın altına koyan herkese destek için buralardayız. Her şey Bodrum için diyoruz” ifadelerini kullandı.

Oasis Alışveriş Kültür ve Eğlence Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mazhar Vardar ise böyle bir sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Çok mutluyuz. Böyle güzel bir sergiyi Oasis’e, Oasis ziyaretçilerine ve Bodrum’a kazandırdığımız için. Biliyorsunuz buranın adı Oasis Alışveriş Kültür ve Eğlence Merkezi. Biz kuruluşumuzdan bu yana kültür hizmetleri için Bodrum’un değerlerini öne çıkarmak açısından bu tip etkinliklere hep öncü olup destek veriyoruz. Geçmişte süngerle ilgili yaptığımız sergi, sonrasında Bodrum Gelinleri adı altında yaptığımız sergi, şimdi Bodrum Mutfak Gereçleri sergisi. Bunların hepsi Bodrum’un geçmişinden günümüze değerlerini yeni nesillere ve hala yaşayan, bunları kullanmış olan insanlara bir güzellik olarak düşünüyorum. Çok mutluyuz. Görülen ilgi, herkesin mutluluğunu gösteriyor. O da bizim mutluluğumuzu arttırıyor. İnşallah yeni fikirlerle, yeni Bodrum değerleriyle başka konularda da Bodrum’un hizmetinde olmaya ve bu gayretlerimizi göstermeye devam edeceğiz.”

Bu sıra dışı sergi, 14 Nisan Pazar gününe kadar açık kalacak.