ORKESTRA SEYİRCİDEN KALABALIKTI!..

Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası, Bodrum’da “Köy Enstitüleri Kuruluş Yıldönümü...

ORKESTRA SEYİRCİDEN KALABALIKTI!..
Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası, Bodrum’da “Köy Enstitüleri Kuruluş Yıldönümü Konseri” gerçekleştirdi.

Konacık Mahallesi’ndeki Heordot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konserde Şef Münif Akalın yönetimindeki orkestra, Nuri Sami Koral, Beethoven, Kreisler, Sarasate gibi sanatçıların eserlerine yer verdiler.

Şef Münif Akalın’ın konser başında yaptığı konuşmada “Seçim rehavetinden dolayı bu kadar az kişiyiz galiba'” demesi üzerine salondaki müzikseverler konser duyurusunun iyi yapılmadığını ifade ederek “İzlemek isteyen çok fazla insan olduğuna inanıyoruz. Moraliniz bozulmasın” şeklinde konuştular.

Şef Münif Akalın ise “Bizim moralimiz bozulmaz. Biz 3 kişi de olsa yine aynı performansı çalarız. Problem yok. Herkesin bildiği gibi Köy Enstitüleri yalnızca 14 yıl hizmet vermiş. 1940’ta kurulmuş, daha sonra da Öğretmen Okulları’na dönüştürülüp 1954 yılında da kapatılmış. 0, 14 yıl boyunca çok verimli işler yapılmış. Gerçekten çok ciddi eğitimler vererek çok katkılar sağlamış. Aradan çok zaman geçti. Tekrar böyle okullarımız olur mu bilmiyorum ama inşallah olur diyelim. Umudumuzu kaybetmeyeceğiz tabi” ifadelerini kullandı.

Konserin programından da bahseden Akalın, “İlk eserimiz Nuri Sami Koral’ın ‘Yurttan Esintiler’ adlı eseri. Belki de ilk defa biz seslendireceğiz çünkü hiçbir yerde notaları yoktu. Bodrum’da yaşayan kızı vasıtasıyla notalara ulaşabildik. Ardından çok genç, 29 yaşındaki keman sanatçımız Can Özhan bizlerle olacak. Onunla da Beethoven, Kreisler, Sarasate’nin eserlerini seslendireceğiz. En sonunda da orkestramız yine Beethoven’in 1. Senfoni’sini seslendirecek. Hepinize keyifli seyirler diliyorum” dedi.

Konserde orkestranın performansı büyük beğeni kazandı.