Çanakkale Zaferi’nin 109. Yılı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Bodrum’da bir tören düzenlendi.

Çanakkale Zaferi’nin 109. Yılı

Sabah saatlerinde Bodrum Belediye Meydanı'nda düzenlenen törene Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, Adalet Komisyonu Başkanı Engin Koç, Garnizon Komutanı Personel Albay Ertan Benli, Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şube Başkanı Hasan Külcü ile gaziler, daire amirleri, STK temsilcileri, belediye başkan adayları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması sonrası saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Ardından askerler tarafından saygı atışı yapıldı. 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Şehit Türkmen Tekin Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İbrahim Ün, şunları dile getirdi;

“Çanakkale… Üst üste kaydedilen savaşlardan yorgun düşen Türk milletinin ne pahasına olursa olsun düşmana geçit vermediği kaledir. Şehadet şerbetini içmek için binlerin akın akın geldiği yerdir Çanakkale. Vatanın geleceği için, kendinden vazgeçen yiğitlerin yattığı yerdir iman ve vatan aşkıyla 276 kiloluk mermiyi düşmanın kalbine gönderen Seyit Onbaşının gücüdür Çanakkale. Elleri kınalı kuzuların boyunca cephaneyi taşıdığı yedi düveli dize getiren gururdur Çanakkale. Bu müthiş destanın 109. yılında buradan tüm kalbimizle başta ülkemizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale kahramanlarına ve bu topraklar için canlarını feda eden bütün şehitlerimize sesleniyoruz; emanete sahip çıkıyoruz nesilden nesile aktarıyoruz. İstikbalini hediye ettiğiniz bu millet size sonsuz minnetlerini sunuyor. Ruhunuz şad, mekanınınız cennet, makamınız ali olsun.”

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri, Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla devam etti.