Caretta Caretta'yı Ölümden Kurtardı

Bodrum'da nesli tükenmekte olan dev deniz canlısı Caretta caretta'yı ölümden kurtaran vatandaş, kaplumbağanın vücudunda gördüklerinden şaşkınlığa düştü.

Caretta Caretta'yı Ölümden Kurtardı

Yalıkavak mahallesi Küdür mevkiinde yürüyüşe çıkan kuaför Gökhan Soygüder, denizde bir haraketlilik gördü. Sahile inen Soygüder şamandıralara dolanmış halde zaman zaman çırpınan Caretta Caretta cinsi bir deniz kaplumbağası olduğunu fark etti. Halsiz düşen kaplumbağanın yanına gitmek için deniz kıyafetlerini giyen Soygüder, hızlı bir şekilde caretta carettaya ulaştı. 

Soygüder, halatlara dolanmış bir haldeki deniz kaplumbağasını halatları keserek kurtardı. Caretta Caretayı kıyıya çeken Sogüder, daha sonra DEKAMER Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska ile iletişime geçti. Soygüder, DEKAMER'den Teknik Destek Saha sorumlusu Şenol Menzek'in telefonda verdiği talimatları uygulayarak 1 metre boyunda, yaklaşık 60 kg ağırlığındaki dişi caretta carettaya dolanan misinaları temizledi. Soygüder daha sonra kaplumbağayı denize tekrar bıraktı. 
  
Kaplumbağanın halatlara dolandığını ifade eden Soygüder “DEKAMER Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Ve Rahabilitasyon Merkezi Başkanı Prof. Dr Yakup Kaska'nın yönlendirmesiyle Teknik Destek Saha sorumlusu Şenol Menzek'in telefonda verdiği talimatları yerine getirerek dişi olduğunu öğrendiğimiz Caretta Carettamıza müdahale ettik. Çok şükür özgürlüğüne kavuşturduk. 1 aya kadar yumurtlama sezonuna gireceğimiz ve Yalıkavak Küdür Yarımadası sahillerinde sıkça görülmeye başlayan bu canlılar için en azından bu dönemde daha dişe dokunur tedbirler alarak yumurtlamalarına ve rahat bir ortamda üremelerine imkan tanımalıyız” dedi.