Çevrenin Genç Sözcüleri Oldular

TED Bodrum Koleji ortaokul öğrencileri, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye ayağı TÜRÇEV’in düzenlediği ‘Çevrenin Genç Sözcüleri’ programı için çalışıyor.

Çevrenin Genç Sözcüleri Oldular

Uluslararası ismi “Young Reporters for the Environment” olan ve ülkemizde “Çevrenin Genç Sözcüleri” olarak isimlendirilen program, gençleri çevre sorunlarını anlamaya yönelten ve onları bilinçlendirmek amacı ile çevre eğitimi yapan uluslararası bir program. 

Eğitim aracı olarak çevre gazeteciliği yöntemini benimsenmiş olan programda, TED’li öğrenciler bulundukları okul yöresinde çevre sorunlarını araştırıp inceleyerek haber nitelikli makale, poster ve kısa video hazırlayarak farkındalık yaratıyorlar. 

Son olarak, küresel su sorununa dikkat çeken öğrenciler; su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını teşvik etmek ve suyun önemini vurgulamak amacıyla kısa bir klip çalışması hazırladılar. Öğrenciler çalışmalarıyla önce arkadaşlarını sonra çevrelerindeki herkesi kaynakları gün be gün tükenen “su” konusunda duyarlı olmaya çağırıyorlar. 

Hazırladıkları klibi #allweneediswater etiketiyle paylaşan öğrenciler daha çok kişiye ulaşabilmek amacıyla herkesi projeye destek olmaya davet ediyorlar.