150 Bin 713 Seçmen Oy Kullanacak

Muğla Barosu Bodrum Temsilciliği tarafından, Seçim Hukuku Eğitim Semineri gerçekleştirildi.

150 Bin 713 Seçmen Oy Kullanacak

Bodrum Ticaret Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde uygulanacak yasal mevzuat, sandık güvenliği ve itiraz sürecine yönelik konular, emekli hakim ve Av. Özen Yakar tarafından anlatıldı. 

Eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Onursal Özbek, yararlı bir eğitim olmasını diledi. 

Emekli hakim ve Av. Özen Yakar ise Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Bugün sandık güvenliği, genel anlamda sandık kurullarının oluşumu ve görevleri, oy kullanma yerlerinin düzeni, kimlerin oy kullanabileceği, hangi kimliklerle oy kullanılabileceği, engellilerin, görmeyenlerin, okuma yazma bilmeyenlerin nasıl oy kullanacaklarını anlatıyoruz. Bu aşamaların hepsinde sandık kurulunun, siyasi parti ve bağımsız aday müşahitlerinin görevlerinin şikayet ve itiraz haklarının neler olduğu? Kaç çeşit oy kullanacağımız, sayım ve dökümün nasıl yapılacağı, birleştirmelerin nasıl yapılacağı, sonuçların nasıl ilçe seçim kuruluna intikal ettirileceği ile ilgili genel bilgiler veriyoruz.”

Bodrum’daki seçmen sayısı hakkında da bilgiler veren Yakar, şöyle devam etti;

“Bodrum’da 2023 yılına göre 150 bin 713 seçmen var. 427 sandıkta oy kullanılacak. Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Bodrum Belediyesi meclis üyeleri ve muhtarlık olmak üzere 4 ayrı oy kullanılacak. Her sandıkta 320 civarında seçmen sayısı belirleniyor. Sanıyorum oyların sayım ve dökümü biraz uzun sürecek diye düşünüyorum.” dedi.