Chancey ve Öykü’den Müzik Ziyafeti

Amerikalı Viola da Gamba sanatçısı Tina Chancey, arpist Zeynep Öykü ile birlikte Bodrum’da bir konser verdi.

Chancey ve Öykü’den Müzik Ziyafeti

Yaylı çalgılar ailesinin (keman, çello vb.) atası kabul edilen viola da gamba’nın Dünya çapında az sayıdaki virtüözlerinden biri olan doğaçlama ustası ve eğitmen Tina Chancey, arp sanatçısı Zeynep Öykü ile Türkiye’de konserler veriyor.   

İkili, son olarak Bodrum’da, Herodot Kültür Merkezi’nde konser verdi. Rönesans Arpı ve üç sıra telli Barok Arpı çalan Zeynep Öykü, konser öncesinde Kent Haber’e yaptığı açıklamada pandemi sonrasında ilk konserini vereceği için çok heyecanlı olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

“Yanımda Amerikalı çok kıymetli bir misafirim var. Çok ilginç bir enstrüman, viola da gamba çalıyor. Dünya’da icracısı çok az var. Benim bildiğim kadarıyla bu çalgıyı ülkemizde tek bir kişi çalıyor. Ben de daha önce Bodrum’a geldiğimde klasik arp ile konser vermiştim. Bu sefer barok arp ile konser veriyoruz. Barok arp, Rönesans İtalya’sında icat edilmiş bir alet. Çok az sayıda kişinin çaldığı özel bir alet. Ayrıca yanımda küçük bir Rönesans arpı da var. Yani bu konseri tarihi enstrümanlarla çalıyoruz. Türkiye’de karşılaşılmayan tarz bir müzik.”

Netflix’in Witcher ve Driving While Black dizileri gibi birçok popüler dizi ve film müziğinde yer almakla birlikte, Haxan ve Nosferatu sessiz film projelerinin müziklerini de yapan Tina Chancey, “Burada çok güzel bir zaman geçiriyorum. Önce İstanbul’daydık. Şimdi Bodrum’a geldik. Arkadaşım Zeynep ile birlikte konser vermek için harika bir yer. Ayrıca Bodrum’u da çok sevdim. Muhteşem bir yer. Burada bir hafta kalmak isterdim.” diye konuştu.

İki sanatçının müzik ziyafeti, dinleyenleri mest etti. Tina Chancey ve Zeynep Öykü, Bodrum’dan sonra 26 Eylül’de İzmir, 27 Eylül’de Ayvalık, 29 Eylül’de Eskişehir, 30 Eylül’de Ankara’da konser verecek.