Check-Up Pandemide Daha da Önemli!

Bodrum Acıbadem Tıp Merkezi hekimlerinden Dr. Cengiz Babacan, koronavirüs salgınıyla birlikte check-up’ın öneminin daha da arttığını ifade ederek, önemli sağlık sorunları çıkmadan evvel yapılan kontrollerin hayat kurtardığına dikkat çekti.

Check-Up Pandemide Daha da Önemli!

Kent Haber’in sorularını yanıtlayan Dr. Cengiz Babacan, günümüz dünyasında etrafımızda çok sayıda riskle yaşadığımızı anlatarak şöyle konuştu;

“Bugünkü dünyada diyorum çünkü yaşamakta olduğumuz çevre faktörleri giderek bunu daha da belirgin hale getiriyor. Zaten kalıtımsal olarak veya bünyesel olarak etkili olan faktörlerin üzerine bir de çevresel faktörler biniyor. Özellikle son bir yılda yaşadığımız pandemi döneminde stres faktörü, yeme alışkanlıklarımızın çok değişmesi, hareketsizlik gibi ilave olaylar üzerimizdeki riskleri iyice arttırdı. Boşvermişliğe bırakmadan bu riskleri azaltmamız için sağlık kontrollerimizi yaptırmamız son derece önemli. Böylece mevcut fakat bizde henüz şikayet yapmamış olan durumları erkenden saptamak, böylece tedbirlerinizi almak ve risklerimizi en aza indirmek son derece önemli. Düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırmayı, gerçekten çok tavsiye ediyoruz.”

Özellikle yetişkinlerin yılda bir kez check-up yaptırması gerektiğini ifade eden Dr. Babacan, “Bu check-up’lar sırasında ortaya çıkan bazı bozuklukları hekimin söyleyeceği aralıklarda tekrar kontrol ettirmenin faydası var. Örneğin bir şeker yüksekliği veya kolesterollerdeki yükseklik veya benzeri şeylerde bunu belirli aralıklarda kontrol ettirmek ve önerilere dikkat etmek kıymetli” şeklinde konuştu. 

Pandemi döneminde check up’ın öneminin daha çok anlaşıldığını dile getiren Dr. Cengiz Babacan, sözlerini şöyle noktaladı:

“Üzerimizdeki stres faktörü çok arttı. Biz farkına varmasak da ‘hastalanır mıyız, çevremiz hastalanır mı, ne olacak bu işin sonu, Dünya nereye gidiyor?’ gibi düşünceler bizde bir stres faktörü yarattı. Artı, hareketsizlik ister istemez arttı. Eve kapanmalar, sokağa çıkmaya korkmalar üzerine bindi. Bir de bulaşma korkusundan dolayı yeme alışkanlıklarımız da değişti. Bütün bunlar da riskleri arttıran faktörler oldu” dedi.