CHP'de 16 Aday Adayından Ortak Tepki

CHP Bodrum Belediye Başkan Aday Adayları, göreve talip olmayan Tamer Mandalinci’nin genel merkez tarafından atanmasına tepki gösterdi. Aday adayları, kararın gözden geçirilmesini istedi.

CHP'de 16 Aday Adayından Ortak Tepki

CHP Genel Merkezi’nce Bodrum Belediye Başkan Adayı olarak Tamer Mandalinci’nin atanmasına parti içerisinden tepkiler sürüyor. Bugün CHP İlçe Binası önünde toplanan aday adayları Mustafa Saruhan, Özay Kartal, Cafer Taşkan, Emre Köroğlu, Ummahan Yurt, Volkan Doğer, Nurcan Satı, Halil Karahan, Mehmet Özalın ve Emin Palalı, bir basın açıklaması yaparak karara tepki gösterdiler. 

Aday adaylarından Mustafa Saruhan, yaptığı konuşmada CHP’nin kaderine razı olanların oluşturduğu bir parti olmadığını ifade ederek şöyle konuştu;

“Değerlendirmeler elbette yapıldı ama bizler şunu anlamakta zorlandık. Neden bizler aday olduk? Neden mülakata tabi tutulduk? Neden bizler kamuoyuna sunulduk? Ne eksiğimiz vardı da hiç birimiz değerlendirilmeyip başka arkadaşlarımız göreve atandı? Kişilerle işimiz asla olmadı, olmaz. Hep amaca bakmak lazım. Bodrum gibi, Muğla gibi bir kentin kişilerden çok ortak akılla yönetilebileceğini sizler daha iyi biliyorsunuz. Yapılmış bir hata olabilir, gözden kaçmış bir kıstas olabilir. Değerli partimizin değerli yöneticileri, bu kararınızı gözden geçiriniz. Parti Meclisi toplantısında değerlendirip bu karar düzeltilirse bizler de kim aday olursa onun etrafında canhıraş, ekip olarak çalışır ve kentimize katkımız olur diye mücadelemizi devam ettiririz.”

Saruhan’ın konuşmasının ardından aday adaylarından Cafer Taşkan, altında 16 aday adayının bulunduğu basın açıklaması okudu. Taşkan, şunları dile getirdi;

“Saygıdeğer Bodrum Halkı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezine; Bizler, Atatürk'ün kurmuş olduğu, 100 yıllık geleneğe sahip Cumhuriyet Halk Partisi'nin Bodrum Belediye Başkanlığı için aday adayı olmuş 23 yetkin kişiyiz. Parti geleneklerimizi her zaman dikkate alarak, bugüne dek içinde büyütüldüğümüz sosyal demokrat algımız ve kurulduğu günden bu yana partili büyüklerimizin bizlere aşıladığı demokrasi anlayışıyla, yerel seçim öncesi 23 Cumhuriyet Halk Partili aday adayı olarak parti çatımız altında hep birlikte, saygılı bir yarışa girdik. 

Adı üstünde; aday adaylığı, siyasi partilerin, en liyakatli, en donanımlı ve geleceğe yönelik projeleri olan aday adayları arasından, halkın önüne en iyisini çıkartmak için başlattığı bir yarış sürecidir. Partinin en iyi adayını halkın önüne çıkartmak, hem partiyi gururlu ve başarılı kılar hem de bu adayla kazanılan seçim halkı refaha ve istikrara taşır. 

İl ve İlçe örgütlerinin öngörülerine rağmen, Bodrum’da aday adaylığı sürecinin yok sayılıp, adaylık başvurusu dahi yapmamış dışarıdan bir aday ile yola devam kararı, son yirmi yıldır ana muhalefet olarak parti liderliğimizin her daim yanlışlara karşı eleştirileri ve de demokrasiyi şiar edinmiş anlayışlar için tepeden inme atamalara karşı duruşu bu gelişen süreç içerisinde biz aday adayları açısından büyük bir şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaratmıştır. Ama daha vahimi, Bodrum halkından yükselen şaşkınlık sesleri, üzülerek belirtiyoruz ki bu yaklaşımın karşılık bulamadığının açık göstergesidir. Kıymetli Bodrumlular Cumhuriyet Halk Partisi ilke ve disiplini içerisinde aylardır çalışan adayların emek ve çabaları heba edilip yok sayılmıştır. Tüm siyasetçiler bilir ki meydanları kutlama için doldurmak kolaydır. Bizler isterdik ki Cumhuriyet Halk Partisi motive edilmiş bir kalabalıkla meydanı dolduracağına, sergilediği demokratik duruşla, yürekten, coşkuyla sokağa dökülen bir halkla meydanı doldurabilmiş olsaydı.

Hatalar yapılabilir. Ama önemli olan bu hatalardan vahim sonuçlar doğmadan dönebilmektir. 100 yıllık bir geleneğe bağlı Cumhuriyet Halk Partisi yönetiminin, ortaya konan bu antidemokratik hatadan ilk Parti Meclisi Toplantısında dönmesi en büyük temennimizdir. 

Bizlerin talebi, aday adayları arasında ön seçim yapılarak Bodrum Belediye başkan adayımızın bu yöntemle belirlenmesidir. Bodrum ilçesinin Cumhuriyet Halk Partili 23 aday adayı olarak bunu kamuoyunda açıklamak boynumuzun borcudur. Bu hatadan dönülmez ise partimiz çok ağır, kurumsal bir zarar görecek ve daha vahimi, seçimde telafisi olamayacak zararlara uğraması kaçınılmazdır. Halkımıza saygı ile duyururuz.”