CİHAN TEKİN'DEN ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISI!

Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, organ bağışının önemiyle ilgili olarak bir...

CİHAN TEKİN'DEN ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISI!
Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, organ bağışının önemiyle ilgili olarak bir basın açıklaması yayınladı.

Tekin açıklamasında, organ nakli ile organ bağışı arasındaki farkı anlatarak, "Organ nakli, tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, hayatta olan yada beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden alınan sağlıklı organın nakledilmesidir. Organ bağışı ise, bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir" dedi.

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de her yıl bekleme listelerine eklenen hasta sayısında artış olduğunu ifade eden Tekin, "Yapılan nakillerin sayısının aynı hızda artış göstermemesi nedeniyle, hastaların bir kısmı organ beklerken hayatlarını kaybetmektedirler. Bu eksikliği gidermek ve organ azlığına çözüm bulmak için en etkin yollardan biri beyin ölümü bildirimlerinin ve kadavra organ bağışı sayısının artırılmasıdır" dedi.

Tekin, 2014 yılı ilk altı aylık dönemde yoğun bakım ünitesi bulunan hastanelerde 12 adet beyin ölümü tespiti yapıldığını bunlardan 6 tanesinin donör olması sağlanarak bir çok hastaya hayat verdiğini vurgulayarak, şu açıklamada bulundu:

"Bu artışın sağlanabilmesi, öncelikle vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda duyarlılığının artırılması ile mümkündür. Organ bağışı konusunda vatandaşların
bilgilendirilmesi, hayatta iken organlarını bağışlayacaklarına ilişkin vasiyette bulunmaları ve çevrelerine de bu konuda aktarımlar yapmaları, farkındalığı artırmada büyük yararlar sağlayacaktır. Bakanlığımız tarafından 2013 yılı Nisan ayında “Türkiye Organ Ve Doku Bağış Sistemi (TODBS)” oluşturulmuştur.2013 yılı Mayıs ayından itibaren vatandaşlarımızın organ bağışları söz konusu sisteme kayıt edilmektedir. Söz konusu uygulama öncesi organ bağışında bulunanların da organ bağışlarını yenileyerek sisteme kayıtları gerekmektedir. Türkiye Organ Ve Doku Bağış Sistemi uygulaması başladığından itibaren ilimizde organ bağışında bulunup sisteme kaydı yapılan kişi sayısı 958 kişidir. Müdürlüğümüz tarafından ilimizde öncelikle vatandaşlarımızda organ bağışı konusunda duyarlılık oluşturmak, konu ile ilgili eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapmak ve organ bağışı sayısını artırmak amacıyla Temmuz-Aralık 2014 tarihleri arasında sürecek “Organ Bağış Kampanyası” başlatılmıştır. Söz konusu kampanya süresi sonrasında ilimiz genelinde bağışçı sayısının artırılması hedeflenmektedir.Kampanya tüm ilçelerimizde Müdürlüğümüz koordinasyonunda İlçe Sağlık Müdürlüklerimizin başkanlığında tüm sağlık kurum ve kuruluşlarımızın katılımı ile gerçekleşecektir. Kampanya süresinde bağışta bulunmak isteyen vatandaşlarımız, başta Müdürlüğümüz olmak üzere ilçe sağlık müdürlüklerimize, toplum sağlığı merkezlerimize, aile hekimlerimize ve özel ve resmi hastanelerimize ve bu birimlerin koordinasyonunda açılan stantlara müracaatta bulunabilirler. Vatandaşlarımızın, ilimizin çeşitli yerlerinde kampanya nedeniyle yapılacak olan çalışmalara duyarlılık göstermelerinin yanı sıra, yerel basın yayın kuruluşlarımızın da katkılarını bekliyor, tüm bu çalışmalarla İl bağışçı sayımızda kampanya sonunda beklenen hedefe ulaşacağımızı düşünüyoruz" dedi.