ÇOCUKLARIN UMUDU, SEVGİ EVLERİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu “Gönüllüler için Koruyucu...

ÇOCUKLARIN UMUDU, SEVGİ EVLERİ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu “Gönüllüler için Koruyucu Aile”,”Gönül Elçisi”,”Sevgi Evleri” gibi sosyal projeleri anlatmak için Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, Açık Görüş programına konuk oldu.

Konuşmasının başında Bodrum da Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğünün kurulduğu müjdesini veren Akkuzu; Cumhuriyet öncesine dayanan koruma kanunlarına ilişkin bilgiler verdikten sonra projelere ilişkin şunları söyledi.

“Bakanlığımız korunmaya muhtaç çocuklarımızı yurt ve yuvalardan alarak aile ortamında çocuk evlerinde yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Tüm giderleri devlet tarafından karşlanan 5-6 kişilik evlerde çocukların tüm sorunları ve hizmetleri için görevlendirilen uzman üç kişilik personel istihdam edilmektedir. Bir aile sıcaklığında yaşayan, eğitimlerini sürdüren çocuklarımızın özgüven sahibi, kimlik ve kişilikleri gelişmiş birer yurttaş olarak yetişmeleri için tüm tedbirleri aldığımız gibi, onların iş sahibi olabilmeleri için de özel çalışmalar sürdürülmektedir. Muğla da şu anda altı adet olan çocuk evlerimizin sayısını artırarak yuva ve yurtları kapatmayı hedefliyoruz. Yakın zamanda Bodrum’da da benzer evler açılması için çabalarımız sürmektedir. Biz, bakanlık olarak,”anne-babaları tarafından bakılamayan çocuklarla, çocukları tarafından bakılmayan anne-babaları korumaya almaya çalışıyoruz. Kuşkusuz bu konuda sorumlu yurttaşlarımıza da büyük görevler düşmektedir. Gönüllüler için Koruyucu Aile projemiz kısa sürede büyük ilgi gördüğü gibi Gönül Elçisi dediğimiz gönüllülerin sayısı da çığ gibi çoğalmaktadır. İster çocuk, ister şiddet mağduru kadın, ister yaşlı olsun, hepsi bizim yurttaşlarımızdır ve onları topluma kazandırmak, sağlıklı ve mutlu yaşamalarını sağlamak görevimizdir. Sizler de bu projelerin birinde yer alarak onurlu bir iş yapmanın haklı gururunu ve hazzını yaşayabilirsiniz.”

Program sırasında kamu spotu olarak yayınlanan projelere ilişkin görüntülerde izleyicilere gösterildi. Bu görüntüler arasında Bosiad’ın üç gün boyunca on çocuğu Bodrum da ağırladığı görüntüler de vardı.