Çok Tartışılan O Proje Başladı!

Bitez Koyu’ndaki Aktur Sitesi içerisinde kalan ve önceki yıl Özelleştirme Dairesi Başkanlığı tarafından satılan deniz sıfır arazide inşaat başladı. Özelleştirme aşamasından itibaren Bodrum kamuoyunun büyük tepki gösterdiği projede inşaat faaliyetinin başlaması, bölgede yaşayan vatandaşların bir kez daha tepkisine neden oldu.

Çok Tartışılan O Proje Başladı!

Önceki yıl Özelleştirme Dairesi Başkanlığı’nın yaptığı ihalede, üzerinde yüzlerce ağacın bulunduğu 29 dönüm hazine arazisini 242 milyon liraya satın alan Rekuba İnşaat tarafından başlatılan lüks konut projesinde inşaat çalışması başladı.

Özel bir hastanenin sahiplerinden Ömer Emre Kubba ve iktidara yakın belediyelerden aldığı yol ve inşaat ihaleleriyle adını duyuran Veysel Reşitoğlu adlı iki genç iş insanı tarafından, ihaleden çok kısa bir süre önce kurulan REKUBA adlı şirket, 26 teklifin verildiği ihalede araziyi satın almıştı. Tepki çeken ihalenin ardından arazideki yüzlerce ağacın kesilmesi tepkileri daha da artırmıştı. Halkın itirazlarına ve açılan iptal davalarına karşın arazi üzerindeki proje ile ilgili hazırlıklar devam etti. 

DANIŞTAY’A DAVA AÇILMIŞTI

Yöre halkı hazineye ait kamu arazilerinin satışına ve ağaç kesimine tepki gösterirken, satış öncesinde imar planları değiştirilerek yapılaşmaya açılan alan için Danıştay’a iki kez iptal davası açıldı. Geçmişteki imar planlarında kumsal, sosyal tesis alanı, spor alanı, ağaçlandırılacak alan, yol ve otopark olarak halkın kullanımına sunulan AKTUR Sitesi girişindeki eski kamu arazilerinde devam eden yargı sürecine karşın geçtiğimiz yıl şantiye kurularak inşaat için hazırlık çalışmalarına başlanmıştı.