ÇUVAL DURUŞMASI EKİM'E ERTELENDİ...

Bodrum'da 2011 yılında ABD askerlerinin başına çuval geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla...

ÇUVAL DURUŞMASI EKİM'E ERTELENDİ...
Bodrum'da 2011 yılında ABD askerlerinin başına çuval geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 8 kişinin yargılanmaları sürüyor.

Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde süren duruşmaya tutuksuz yargılanan ve hakkında 16 yıl 4 aya kadar hapis cezası istenen sanıklardan sadece R.K. katıldı. Mahkeme, duruşmayı 23 Ekim 2014 tarihine erteledi.

Duruşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan sanıkların avukatı Ahmet Aksüt, mahkemenin duruşmayı eksiklerin giderilmesi için ertelediğini söyledi. Sanıkların ek savunmalarının istendiğini belirten Aksüt, "Duruşma yine ertelendi. Dosyada eksiklikler var, yazılan yazışmaların tamamlanmadığı görüldü. Diğer sanıklara savunma için süre vermişlerdi. Bunların bir kısmına ulaşılamamış, bunları tamamlayacaklar" dedi.

Aksüt, ABD makamlarından gelecek olan tanık ifadesinin de beklendiğini anlatarak, "Beklenen tanık ifadesi henüz mahkemeye ulaşmamış. Dolayısıyla duruşma 23 Ekim tarihine ertelendi" diye konuştu.

Davada toplam 8 kişinin yargılandığını hatırlatan Aksüt, "Bu kişilerin bir kısmı Muğla'da, bir kısmı Ankara'ya dağılmış durumda. Ek savunmaların alınması için sıkıntılar var. Bu yüzden duruşma uzuyor" ifadesini kullandı.

ABD savaş gemisi "Ramage" 20 Ekim 2011'de ziyaret için Bodrum'a gelmiş, gemiden inerek Cumhuriyet Caddesi'nde gezen ABD'li askerlerin başına bir grup tarafından çuval geçirilmeye çalışıldığı iddia edilmişti. Olayla ilgili gözaltına alınan 8 kişi Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğünde ifadelerin alınmasının ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmış, daha sonra bu kişiler hakkında kamu davası açılmıştı.