Delil Karartmayı Diziden Öğrenmiş

Bodrum'da geçtiğimiz sene 17 yaşındaki Gamze Sakallıoğlu'nun yatağında ölü bulunmasıyla ilgili yürütülen soruşturma sonunda hazırlanan iddianame, mahkemece kabul edildi. Cezaevindeki anne ve baba, nitelikli kasten öldürme suçundan yargılanacak.

Delil Karartmayı Diziden Öğrenmiş

Mazı Mahallesi Çocuk Mezarlığı mevkiinde ailesi ile birlikte yaşayan 17 yaşındaki lise öğrencisi Gamze Sakallıoğlu, geçen yıl Ocak ayında annesi tarafından yatakta ölü bulunmuş, otopside boyun kemiğinin kırık olduğu ortaya çıkan genç kızın anne ve babası, cinayet şüphesiyle tutuklanmıştı. 

Sakallıoğlu çifti birkaç ay sonra adli kontrol şatıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı. Çift, cezaevinden çıktıktan sonra ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan programa çıkarak çocuklarının katilinin bulunmasını istedi. Aylarca programa katılan Sakallıoğlu çifti, geçen Ekim ayında ortaya çıkan yeni ifade ve deliler nedeniyle yeniden gözaltına alındı.  

Sakallıoğlu çifti ile birlikte Gamze'nin ağabeyi M.S., yengesi N.S., amcası E.S., kuzeni G.S. ile erkek arkadaşı olduğu ileri sürülen R.K. Bodrum'da, ablası F.K. ile eniştesi D.K. da Milas'ta jandarma ekiplerince gözaltına alındı. Karakola götürülen 9 şüpheli, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Anne ve baba tutuklanırken, diğer şüpheliler serbest bırakıldı. 

00.55’TE ÖN KAMERADAN SİYAH FOTOĞRAF ÇEKİLMİŞ

Olayla ilgili savcılık tarafından düzenlenen iddianame mahkemece kabul edildi. 2 şüpheli nitelikli kasten öldürme suçundan yargılanacak. 

İddianamede; bilirkişi incelemesinde Gamze’nin cep telefonundan son işlemin Instagram üzerinden 24.01 2022 tarihinde saat 00:43 sıralarında yapıldığı, telefonun 00:49 itibarıyla erişiminin engellendiği veya internetinin kapatıldığı, merhumun cep telefonundaki son hareketin ise 00:55'te ön kameradan çekildiği anlaşılan siyah bir fotoğraf olduğu tespit edildi. 

Gamze’nin normalde ölü olarak bulunduğu odada daha önce hiç uyumadığı, hava soğuk olmasına rağmen odadaki sobanın o gece yakılmadığından hareketle merhumun odada kendi tercihi ve rızasıyla uyumasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu vurgulandı. 

BULUNDUĞU YATAĞA ÖLÜ OLARAK YERLEŞTİRİLDİ

İddianamede Gamze’nin telefonundan her gece veri akışı olmasına rağmen olay gecesi veri akışının kesildiği, yatağın yanında prize takılı şarj aleti olmasına rağmen telefonunun şarjının az olduğu, ertesi gün de işe gideceği gözetildiğinde bu durumun beklenemeyeceği, yine maktulün müzik dinleme alışkanlığı olduğu ifade edilmesine rağmen kulaklığının, şarj kablosunun takılı vaziyette bulunduğu sehpa üzerinde olduğuna dikkat çekildi. Ortaya konulan bu nedenlerin, Gamze’nin ölü bulunduğu yatağa ölü olarak yerleştirildiğine dair şüpheyi desteklediği değerlendirildi.

Sakallıoğlu’nun çiftinin husumetli olduğu kimsenin olmadığını ifade etmeleri, olay gecesi bölgede ikamet eden vatandaşların araçlarının dışında şüpheli bir araç tespit edilmemesinden dolayı Gamze’nin ölümünde üçüncü bir kişi etkisinin mümkün görülmediği belirtildi. 

GİZLİ TANIĞIN İFADELERİNE YER VERİLDİ

Anne Turcen Sakallıoğlu’nun ilk tutukluluğunda bir koğuş arkadaşının ifadesine de yer verilen iddianamede, dinlenen tanığın şu sözlerine yer verildi;

“Turcen cezaevine geldikten sonra Gamze'nin ölümünden yaklaşık 20 gün kadar geçtiği bir zamanda, bize ceza evinde bir konferans hazırlamışlardı. O konferansa bizim koğuşumuz gittiğinde oradaki eğlencede Turcen'in oyun oynayarak eğlendiğini gördüm. Bu hareketi ve koğuştaki hareketleri zaten dikkatimi çekmişti. Genelde havalandırmaya çıktıkça onunla muhabbet ederdik. Bu muhabbetler esnasında kendisi bazen dalgınlıkla da olsa ağzından laf kaçırırdı. 

"GÖRMESEYDİ, DUYMASAYDI, BENİ DE YAKMAZDI"

Bahçede bulunurken herkesten uzak durup bana anlattığı birçok şey oldu. Hatta bir defasında Gamze'nin daha önce kürtaj olduğundan bahsetti. Kendisi bana bu muhabbetler esnasında birden çok kişi ile cinsel birliktelik yaşadığını anlattı. Gamze'nin bu konulardan bilgisi olduğunu söyledi. Hatta bir defasında "görmeseydi, duymasaydı, beni de yakmazdı" dedi. Gamze'nin kendisini gördüğü şeyler ile tehdit ettiğini söyledi. Kendisinin de Gamze'ye, ağabeyini devre dışı bırakarak babasının tüm mal varlığını kendisine kalacağını söyleyerek oyaladığını beyan etti. 

PARA KARŞILIĞI İLİŞKİYE GİRMİŞ

Kendisinin de, Gamze'nin de birden çok erkek ile para karşılığı ilişkiye girdiklerini, bu ilişkilerin bazen evde gerçekleştiğini bana açıkça beyan etti. Bu muhabbetler esnasında ben de kendisine birçok güven telkin ederek olayın aslını öğrenmeye çalışmıştım. Kendisine "ilk ifadende ne dediysen aynılarını söyle zaten devlet sizi her türlü imkanı ile araştırıyordur, dışarıda olaydan sonra delil bırakmadıysan bir daha da bir şey çıkmaz" gibi telkinlerde bulundum. Kendisi de her konuyu benle rahat ve açıkça konuşabildiğini hissettikçe olay ile ilgili konuşmaya başladı. 

DELİL KARARTMAYI DİZİDEN ÖĞRENMİŞ

Bana birçok kez kanıt adlı diziyi izlediğini, olayın nasıl kapatılabileceğini oradan yeterince öğrendiğini beyan etti, Gamze kendisini ilişkileri ile ilgili tehdit etmeye başladığında Gamze'yi öldürmeyi düşündüğünü anladım. Hatta olay gecesi eşine kullanmakta olduğu uyku haplarını verirken, kendisine göstermeden daha fazla verdiğini bana söyledi. Tutuklandıktan yaklaşık bir ay sonra bir gün havalandırma esnasında kendisi ile bahçenin bir köşesinde muhabbet ederken, ben kendisini zarflamak amacı ile "aile arasında olan neyse olmuş, sen o kadar kanıt dizisini de izlemişsin. İyice her yeri temizledin mi. Toprak altına giren girmiş, sen kendini kurtardın mı" diye sordum. Bunun üzerine Turcen bana "evde her yeri temizledim, o gece boyu uyumadım, kendime dair hiç bir şey bırakmadım" dedi. Ben ne olduğunu sorduğumda kendisi bana Gamze'nin gece bir civarında can verdiğini söyledi. Bir anlık bir boğuşma gerçekleştiğini ve Gamze'nin 01;00 civarında can verdiğini, bunun üzerine Gamze'nin üzerinde ve evdeki kendisinden kalacak tüm izleri temizlediğini, daha sonra Gamze'yi taşıyarak yatağa bıraktığını ve daha sonra sabah uyandığında cesedi bu şekilde bulmuş gibi yaptığını söyledi. 

“KEŞKE GÖTÜRÜP ORMANA ATSAYDIK”

Hatta başka muhabbetler esnasında "keşke sabah saatinde ihbar edeceğime kapıyı çekip ormana gitseydik döndüğümüzde ihbar etseydik, yahut götürüp ormana atsaydık" diye kendi düşüncülerine dile getiren beyanlarda bulundu. Bu tarz konuşmaları dalgın olduğu esnalarda yapardı. Gece boyu Gamze'yi kontrol ettiğinde Gamze'nin göğüs kısmının mosmor olup kaldığını, boynunda morluklar kaldığını söyledi. Ben neden morardığını sorduğumda "o andaki can telaşı ile dizleri ile üzerine çöktüğünü" beyan etti. 

“KAVGA EDEN MAHKUMA DİZLERİ İLE ÇÖKÜP BOĞAZLADI”

Hatta Turcen'in bulunduğu bir zaman diliminde koğuşta kavga çıktığında, Turcen'in kavga eden taraflardan birini tutarak üzerine dizleri ile çöküp boğazladığını gördüm. Kavga ayrıldıktan sonra olayın şoku ile gördüğüm senaryoyu unutmadığım için Gamze'ye yaptığının aynısını Emine'ye de yaptın dedim o da bana “sen bunu nasıl gördün” diye cevap verdi. Koğuşta kendisini sinirlendiren kişilere karşı beni uyararak “lütfen beni tut, benim ne yapacağım belli olmaz, anlık olarak her şeyi yapabilirim, sen bana mukayet ol" diyordu. 

Benim tanıdığım kadarı ile Turcen maddiyata çok önem veren bir insandır. Anladığım kadarı ile de aile içinde birçok çarpık ilişkileri var. Her şeyden çok maddiyat ve paraya önem vermektedir. Kendisi ceza yese bile kocasının dışarıda olması halinde mal varlığı ile kendisini rahat ettireceğini düşünmektedir. Bu yüzden kocasının bilgisi varsa dahi ceza almasını istemediğini düşünmekteyim. Hatta bir kaç kez "cezaevinde rahat edeceğimi sanıyordum, ama buradakiler bana rahat vermiyor" gibi beyanlarda bulundu. Turcen Sakallıoğlu bana çarpık ilişkilerini ve birçok kişi ile yatıp kalktığından bahsettiği için ben bu konuşmalar sonrasında kendisinden tiksindiğimi söyledim ve ondan uzaklaşmaya çalıştım. Ancak ilk başta kendisine güven vermiş olmam sebebi ile cezaevinde bu konuşmaları gelip benle yaptı, Turcen Sakallıoğlu cinayeti kendisinin işlediğini bana yukarıda anlattığım şekilde açıkça beyan etmiştir. Ben kendisinden ve ailesinden korktuğum için dosya kapsamında tanıklık yapmak istemiyorum. Cezaevinden dışarı çıktığımda başıma neler geleceğini bilmiyorum. Gördüğüm kadarı ile her şeyi yapabilecek tehlikeli bir insandır. Bu yüzden korktuğumu bildirmek istiyorum. Bu şahıslar ile hiçbir aşamada yüz yüze gelmek istemiyorum. Olaya dair bildiğim başkaca bir şey yoktur."

KAVGADA KOCASINDAN YARDIM ALDI

İddianamede "Otopsi raporuyla tespit edildiği üzere boğazı sıkılarak öldürülen 17 yaşındaki sağlıklı ve bilinci yerinde olan bir insanın hayatın olağan akışı kapsamında boğazının sıkılması girişimine bağırarak yahut direnerek karşı koyması üzerine karşılıklı olarak bir arbede ve kavga yaşandığı, bu kavga esnasında direnci kırmak amacıyla şüpheli Turcen'in eşi olan şüpheli Mehmet Halil'in gücünden faydalanmak amacıyla yardım aldığı, maktulün cep telefonundaki son hareket olan 00:55'te boyutları itibarıyla ön kameradan çekildiği anlaşılan siyah fotoğrafın ise kavga esnasında veya sonrasında telefonu almaya yahut kapatmaya çalıştıkları sırada yanlışlıkla çekildiğinin anlaşıldığı, bu kapsamda şüpheli Turcen'in olayı kendisine anlattığını beyan eden gizli tanığın ifadesinde geçen "Bir anlık bir boğuşma gerçekleştiğini ve Gamze'nin 01;00 civarında can verdiğini" şeklindeki beyanların olayla örtüştüğü, olayın gerçekleştiği ikamette bir tanık veya kamera kaydı bulunmadığı gibi, ses ve olaylara tanık olabilecek yakınlıkta bir ikametin de bulunmadığı, maktul Gamze'nin ölü olarak bulunduğu odayı normalde odası olarak kullanmadığı, bulunduğu bölümdeki girişte sağdaki ilk odayı odası olarak kullandığı ve daha önce bulunduğu odada hiç uyumadığının tespit edildi" diye belirtildi.