Mumcular Su Arıtmada Modernizasyon

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü, Bodrum Mumcular İçme Suyu Arıtma Tesisi eski terfi istasyonunda yaptığı pompa yenileme çalışması ile enerji tüketimini yüzde 35 azaltırken, su iletim kapasitesini yüzde 60 artıracak.

Mumcular Su Arıtmada Modernizasyon

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ekiplerince en az enerji ile en yüksek verimi elde etmek amacıyla, Mumcular İçme Suyu Arıtma Tesisinde mevcut sistemler yenileriyle değiştirilerek önemli bir enerji tasarrufu ve su iletim kapasitesi artışı sağlanıyor. 

Mumcular İçme suyu arıtma tesisi eski terfi merkezi tamamıyla yenilenerek, mevcut eski pompaların, enerji verimliliği yüksek yeni nesil pompalarla değişimi tamamlanıyor. Çalışmalarla birlikte yüzde 35 enerji tasarrufu sağlanırken, su iletim kapasitesi de yüzde 60 arttırılacak. Böylece Bodrum’a günlük 8 bin 500 haneye yetecek miktarda ek içme suyu iletimi sağlanacak. 

Toplamda 3 Milyon 700 bin TL’ye mal olan projenin yüzde 90’ı tamamlanırken, enerji tasarrufu ile yaklaşık 1,5 yıl içinde yapılan yatırımın maliyetinin de karşılanacağı ön görülüyor.