DENEME SAHNESİ OYUNCULARI UÇLAR’I OYNAYACAK

Nejat İşler ve Arif Akkaya önderliğinde geçtiğimiz yıl kurulan Bodrum Deneme Sahnesi...

DENEME SAHNESİ OYUNCULARI UÇLAR’I OYNAYACAK
Nejat İşler ve Arif Akkaya önderliğinde geçtiğimiz yıl kurulan Bodrum Deneme Sahnesi (BDS), William Mastrosimone'nin yazdığı "Uçlar" isimli tiyatro oyunun sahneye koyacak. Oyun, 17 Temmuz’da Bitez Masal Mekan’da seyircisiyle buluşacak.

Tiyatro bölümü öğrencilerinden oluşan BDS, William Mastrosimone'nin yazdığı, Arif Akkaya'nın yapımcılığını ve yönetmenliği üstlendiği, "Uçlar" adlı oyunla Bodrumlu tyatroseverlerin karşısına çıkacak. Oyuncular, klasik tiyatro sahnesinden vazgeçerek, oyunu olayın geçtiği evin içine yani gerçek mekanına taşıyacak ve oyun 40 seyirci ile sınırlı olacak.

Uçlar adlı oyun, çağlar boyunca süregelen sınıf ayrımı, toplum baskısı, adalet sistemi ve ataerkil düzende kadının konumu gibi evrensel sorunları çarpıcı bir biçimde ele alıyor.

Bodrum Deneme Sahnesi'nin kurucusu ve yönetmeni Arif Akkaya ile tiyatro bölümü öğrencilerinin oluşturduğu BDS oyuncuları, oyunla ilgili Yakaköy Mahallesi'ndeki Dibeklihan'da bir basın toplantısı yaptı. Toplantıya Tarık Papuççuoğlu, Tuna Orhan, Ahmet Uz, Şeyda Halis de katıldı. Toplantı öncesinde bir pandomim gösterisi sunan, ardından da Uçlar adlı oyundan da kısa bir kesit sergileyen oyuncular, toplantıya katılan basın mensuplarına oyunla ilgili bilgiler verdiler.

Basın açıklamasına katılan tiyatro ve sinema sanatçısı Sezai Altekin, gençlerin bir araya gelerek oluşturduğu BDS’nin desteklenmesi gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Bir sene önce buraya bir saksı çiçeği kondu. Bu çiçek şimdi tomurcuklar açıyor. Uygun ortam bulsun, bulmasın insanın yaratıcılığı her yerden fışkırıyor. Burada da sevgili Arif'in çabaları sayesinde bu iş dallanıp budaklanmaya başladı. Burada potansiyeli olan insanlar yaşıyor ve burası bir kasaba köy havasının biraz üstüne çıkmaya başladı ve elit gruplar toplanıyor. Muhtelif belediyelerde kültür sanat etkinlikleri, seramik kursları, resim kursları gibi şeyler oluyor. Burada bir tiyatro olarak hareket başlatmak muazzam bir şeydi, bu başladı ama daha henüz çok yetersiz. Şiddetle adanın her tarafına bunun yayılması lazım. Bu yörenin sadece eller havaya memleketi olmadığını artık insanlar öğrensin. Burada güzel bir olay başlar yeşerirse, insanlar yaz kış oturan insanların tiyatro ihtiyaçlarını da karşılar. Bu çocukların kalbinden amatörce fışkırarak başlayan bu olay, çok ileri bir yere de gidebilir” dedi.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Şeyda Halis de “Ustamın dediklerine sonuna kadar katılıp, ellerinden öpüyorum. Arifçim senin de ellerinden öperim. Bütün Bodrumluları ve yaz-kış burada oturan bütün dostlarımızı 17 Temmuz’dan itibaren Bitez’de bu oyunu seyretmek için masal evine bekliyoruz. Bizleri ve bu yeni genç arkadaşlarımızı yalnız bırakmıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Bir erkek ve 3 kadın oyuncunun 1.5 aylık bir süre ile hazırlanıp oynayacağı oyun yaklaşık 1 saat 10 dakika sürecek