DERSHANELERİN KAPATILACAĞINI DUYAN VELİLER DERSHANELERE KOŞTU

Dershanelerin kapatılma olasılığıyla ilgili tartışmalar tüm Türkiye'de olduğu gibi...

DERSHANELERİN KAPATILACAĞINI DUYAN VELİLER DERSHANELERE KOŞTU
Dershanelerin kapatılma olasılığıyla ilgili tartışmalar tüm Türkiye'de olduğu gibi Bodrum'da da eğitimciler ve veliler arasında ciddi bir kaygıya neden oluyor. Çocuklarını özel okullara veremeyen ailelerin, çocuklarını dershane takviyesi ile hayal ettikleri üniversiteye yerleşme fırsatı olarak gördükleri dershanelerin kapatılma tartışmalarını şaşkınlıkla karşıladıkları gözleniyor.

Eğitim sistemindeki eksiklikler ve yetersizlikler mevcut ve en başarılı okulların öğrencilerinin dahi üniversite sınavlarında başarılı olabilmek için gitmek zorunda kaldıkları dershanelerin, sınav sistemini değiştirmeden kapatılmasının düşünmesini tepkiyle karşılayan veliler, bu uygulama ile çocuklarının geleceğinden endişe ettiklerini belirtiyor.

Bodrum'da faaliyet gösteren dershanelerden biri olan FEM Dershanesinin Müdürü Hakan Salih Dönmez, mevcut sınav sistemi anlayışı var oldukça dershanelere olan ihtiyacın devam edeceğini söyledi. Kent Haber'e açıklamada bulunan Dönmez şunları söyledi:

"Milli Eğitim Bakanlığı ilk yaptığı açıklamalarda sınavların kaldırılacağını söylemişti ama kaldırılmadı. Dolayısıyla buda öğrencilerin sınavlara hazırlığı ile ilgili ihtiyaçları olacağını bize gösteriyor. Velilerimizin bugünden buna sahip çıkmaları gerekiyor, çünkü önümüzdeki yıllarda öğrencilerin sınava hazırlanacağı dönemde eğer dershaneler olmazsa bu hizmetleri çok daha pahalıya almaları gerekecektir. Özellikle gelir durumu orta ve daha düşük seviyede olanlar bu imkana ulaşamayacaklar çünkü bizim dershanemizde şuan için vermiş olduğumuz 500-600 saatlik dersi 2 bin ila 4 bin lira arasında ücretler ile temin edebiliyor iken, dershaneler kapatıldığı takdirde bu özel ders veya takviyelerle 30 bin liraları geçecek maliyetlere ulaşacaktır" dedi.

Dershanelerin kapatılacağını duyan velilerin ise konu hakkında daha sağlıklı bilgi alabilmek için dershanelere gelerek yöneticilerden bilgi almaya çalıştıkları gözleniyor. Bu velilerden biri olan İlkay Babalık, “Benim üç çocuğum bu dershanelerden faydalandı. Etütlerde çok soru çözüyorlar. Üç kızımın da dershaneler sayesinde başarılı olduğuna inanıyorum” dedi.

Dört çocuk annesi Sevgi Yıldız ise çocuklarının üç yıldır dershanelere geldiğini, devlet okullarının sınav sistemiyle ilgili yeterli olmadığını ifade ederek şunları söyledi;

“Benim çocuğum okulunda alamadığı matematik eğitimini dershanede alıyor. Dershanelerin okulları tamamlayıcı olarak görüyorum” dedi.

Kucağında çocuğuyla dershaneye gelen Aysun Yayla isimli veli ise iki çocuğunun dershaneye devam ettiğini söyleyerek "Çocuklarımdan biri Sağlık Meslek Lisesinde okuduğu için dershaneye daha çok ihtiyaç duyuyor. Test çözümleri ve dersler dışında sosyal çevre olarak da çok iyi bir ortamda eğitim görüyorlar. Bu yüzden dershanelerin kapatılmasını istemiyorum” dedi.

Başka bir öğrenci velisi Ayşe Nur Doğan ise eğitim sistemindeki eksiklikler yüzünden çocuğunun dershanede okumak zorunda olduğuna vurgu yaptı. Doğan sözlerine şöyle devam etti;

“Eğitimde Lisede büyük sıkıntılar var, bu yüzden dershanelere göndermek zorunda kalıyoruz. Kapatılırsa çocuklarımız çok geride kalacaklar. Eğitim sistemi düzelirse çocuklarımızı dershanelere göndermeyelim zaten bizim için de bir külfet oluyor. Çocuğumuz içinde zaman kaybı oluyor” dedi.

Halit Ergin isimli bir baba ise, dershanelerin kapatılması için önce Milli Eğitimdeki eğitim kalitesinin arttırılmasının gerekli olduğunu savundu.