Dökülen Kum Kaldırıldı

Bodrum’da bir otelin önündeki sahile dökülen beyaz kumun kaldırılması için çalışma başlatıldı.

Dökülen Kum Kaldırıldı

Bodrum Belediyesi'ne Bahçelievler Mahallesi Şevket Sabancı Caddesi'ndeki bir turizm tesisinin sahile beyaz kum döktüğü ihbarı yapıldı. İhbar üzerine bölgeye giden Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ekolojik dengeye ve insan sağlığına zarar verebileceği için döküm işlemini durdurarak sahilden iş makinelerini çıkardı. Sahile yaklaşık 5 kamyon beyaz kumun döküldüğü tespit edilip, tutanak düzenlendi.

Dökülen maddenin ne olduğunun belirlenmesi amacıyla alınan örnekler, ilgili kurumlara iletildi. Laboratuvarda yapılacak tahlil sonuçlarına göre yasal işlemler başlatılıp, dökümü gerçekleştirdiği saptanan kişi ve işletmelere gerekli yaptırımların uygulanacak. Ekiplerce bugün sabah saatlerinden itibaren bölgedeki kumun kaldırılması için çalışma başlatıldı.

YETKİ BAKANLIKTA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kıyıda yapılacak müdahalelerde yetkili olduğunu söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, şunları dile getirdi;

“Turgutreis’te geçtiğimiz hafta kum dökme girişimi oldu. Kıyılara yapılacak olan müdahaleler bellidir. Kıyılarda yapılacak müdahaleler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın iznine tabidir. Kıyılar 3621 sayılı kıyı kanunu gereği milli emlak tasarrufu altındadır. Kıyılara kesinlikle müdahale edilemez. Kıyı yapısı bozulacak şekilde kum, çakıl alınamaz, dökülemez, dolgu yapılamaz, kıyıdaki kayalıklar kırılamaz, oranın doğal yapısı kesinlikle bozulamaz. Deniz dibi temizlenecek diye çayırlar toparlanamaz ve sıyrılamaz. Son dönemlerde Bodrum’un doğal kumsalları biraz Maldivler özlemiyle sanki beyaz kumlarla kaplanmaya çalışılıyor. Getirilen kumların niteliğinin ne olduğu belli değil. Beyaz kum dökülen yerlerdeki kumların insan sağlığına zararlı olduğunu da görebiliyoruz. Kumun deniz suyuyla buluştuğunda bir balçık gibi denizin dibini sıvadığını ve ekosistemi bozduğunu görüyoruz. Bu kumlar Milas, Yatağan bölgesinde mermer tozu, Afyon bölgesinde mermer tozu olarak getiriliyor. Bunlar Bodrum’un kıyı doğasına uygun değil. Kum dökenler il tarım, ilçe tarım müdürlüğünden izin aldık diyorlar. Ne il tarım ne ilçe tarım müdürlüğünün sahile kum dökme ile ilgili yetkisi yok. Kıyı kanundan gelen madde şunu öngörüyor, kıyıda yapılacak olan değişiklikte Tarım ve Orman Bakanlığı görüş verecek kurumlardan bir tanesidir. Burada kurumlar sadece görüş verebilir. Kıyıya yapılacak olan bir dolgunun, bir marinanın, bir iskelenin tamamen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan alınacak izinle oraya yapılabileceği ve bakanlığında diğer kurum ve kuruluşlardan kanunda görüş alacağı düzenlenmiş. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sen buraya beyaz kum dökebilirsin ya da normal kum dökebilirsin diye izin vermesi söz konusu olamaz. Belediye gelse benden izin istese bende izin veremem. Belediye başkanının böyle bir yetkisi yok. Belediye denetim yapar, kontrol yapar. Böyle bir girişim olduğu zaman gidip yerinde tespit ederiz. Sonra onu hem Çevre Bakanlığına bildiririz hem de Milli Emlak’a bildiririz.”

“ÇEVRE CEZALARI ÇOK YÜKSEK CEZALAR”

Kıyıya yapılan usulsüz müdahalelerde cezaların yüksek olduğunu hatırlatan Aras, şöyle dedi;

“Milli Emlak kıyıların hamisidir. Kıyıların korunmasında Milli Emlak sorumluluk ve yetki sahibidir. Belediyelere der ki aykırı bir durum tespit ettim gidin bunu kaldırın. Bizi de aslında Milli Emlak harekete geçirir. Hiçbir şekilde kıyıya müdahale etmeyiniz. Kıyıya farklı nitelikte kum ve çakıl dökmeyiniz. Kıyılardan çakıl ve kum almayınız. Denizin dibini temizlemek için çalışma yapmayın, bu deniz kendi ekosistemiyle var. Bunların hepsinde biz müdahalemizi yapacağız. Yasal işlem başlatacağız, dökülen maddeyi kıyıdan toplatacağız. Biz Turgutreis’te yaşanan bu olayda kepçe marifetiyle kumu toplattık. Bu konuda bizim kestiğimiz cezalar var. Bu cezalar her sene belediye meclisinde karara bağlanır. Çevre cezaları 30 bin ila 40 lira arasındadır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kıyının doğal yapısını bozan ya da farklı malzeme döken şahıs ve şirketler için 300 bin liraya kadar cezai işlem uygulayabilir. Tekrarı halinde çarpan etkisiyle artar. Çevre cezaları çok yüksek cezalardır. Biz hem kendimiz işlem yapıyoruz hem de bakanlığa bildirerek müdahale etmesini istiyoruz.”