Festivalin Konuğu Yasak Helva’ydı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen 20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, SUDA konserleri serisinin ilk konserinde Yasak Helva’yı festival merkezinde konuk etti.

Festivalin Konuğu Yasak Helva’ydı

Elektrikli Folk adını verdikleri bir tarzda çalışmalar sergileyen Yasak Helva, müziğin birçok rengini ve türünü repertuvarında barındırıyor. Farklı bakış açıları ile icra ettikleri müziğe enerjilerini başarıyla yükleyen Yasak Helva, Turquazz iş birliği ile Gümüşlük sahilnde, günbatımında izleyicisiyle buluştu. 

Çok yönlü bir müzik anlayışıyla, dünyanın farklı bölgelerinden etnik tınıları, modern bir kalıpla ve kendi yorumlarıyla festival izleyicisine sunan Yasak Helva’da ekip üç kişiden oluşuyordu. Elektro-akustik cümbüş, çağlama, perdesiz gitar, saz, gibi enstümanlarda, Salih Korkut Peker; basgitarda Hakan Görkem Bıyık ve davulda Onur Ertem’den oluşan Yasak Helva, death metal, pop rock, arabesk, Türk halk müziği, caz ve grunge gibi farklı müzik türleriyle temas halinde. Müziklerini “elektrikli folk” olarak etiketleyen grup, Anadolu, Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslardan ilham alırken, zaman zaman klasik caz ve rock ezgilerine göndermelerde bulunuyor. 

Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali sahnesinde de benzer çalışmaları seslendiren ekip, izleyiciden alkış aldı. Yasak Helva, Gümüşlük sahilinde ilk olarak “Gaz Bulutu” adlı parçayı seslendirdi. Ardından “To Dervisaki”, “Hicaz 11'li”, “Halai Lama”, “Hurafe”, “Haydar Haydar” ve “Ayı” gibi bestelerini seslendiren grup, “Hayy” isimli parçayla geceyi sonlandırdı.

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında düzenlenen SUDA konserleri serisinde 26 Ağustos Cumartesi akşamı saat 20.30’da sahneye çıkacak olan Deniz Taşar’a sahnede, piyanoyla Adem Gülşen, basgitarla Alper Yılmaz ve davulla Onur Başkurt eşlik edecek. Deniz Taşar, izleyici karşısına önceki albümlerinin yanı sıra son albümü “Pişman Olunmayan Dünler”den parçalar seslendirecek. Caza farklı bir soluk getiren Deniz Taşar konseri, festivalin caz tutkunları tarafından dört gözle bekleniyor.