Fırtına ve Kuvvetli Sağanak Uyarısı Geldi

Meteoroloji, Bodrum ile Antalya’nın Kaş ilçesi arasında fırtına beklendiğini duyurdu. Ayrıca Muğla için kuvvetli sağanak yağış uyarısı da yapıldı.

Fırtına ve Kuvvetli Sağanak Uyarısı Geldi

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi’nden yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi;

“Yapılan son değerlendirmelere göre; (20.04.2024) Cumartesi ilk saatlerden itibaren rüzgarın Bodrum açıklarında batı, Bodrum-Kaş arasında güney ve güneydoğu yönlerden zamanla batı kuzeybatı, açıklarda güneybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde, öğle saatlerinden itibaren Bodrum-Kaş arasında batı ve güneybatı, Antalya körfezinde güneybatı yönlerden 5 ila 7 kuvvetinde (40-60 km/saat) eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın aynı gün gece saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Başta balıkçılar ve denizcilerimiz olmak üzere meydana gelmesi muhtemel olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Meteoroloji, Güney Ege için sağanak yağış uyarısında da bulunarak “Yapılan son değerlendirmelere göre; Cumartesi (20.04.2024) ilk saatlerden itibaren; Muğla ve ilçelerinde beklenen gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli yer yer çok kuvvetli (30-70 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve kıyı kesimlerde oluşabilecek hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” ifadelerine yer verdi.