Fosforoğlu İle Farklı Bir Tatil Deneyimi

Bodrum’da tatil ile yaratıcı dramanın bir araya getirildiği tesiste, misafirlere farklı bir deneyim sunuluyor.

Fosforoğlu İle Farklı Bir Tatil Deneyimi

Bodrum’da tatil ile yaratıcı dramanın bir araya getirildiği tesiste, misafirlere farklı bir deneyim sunuluyor. Konaklayanların hepsinin bir dedektif olduğu son oyunda, misafirler kaybolan ünlü tiyatrocu Seren Fosforoğlu'nu bulmaya çalışırken çok eğlenceli saatler yaşadılar. 

Kızılağaç-Yalıçiftlik yolu üzerinde yaklaşık 2 ay önce faaliyete başlayan Bungalov Bodrum’da konaklayanlar, aynı zamanda yaratıcı drama faaliyetlerine katılıyorlar. Bu hafta sonu gerçekleştirilen etkinlikte polisiye kurgu şeklindeki oyunda yer alan misafirler, tamamı bungalovlardan oluşan mekan içerisine bırakılmış ipuçlarından olayı çözmeye çalıştı. 

Oyunun yönetmeni ise ünlü tiyatrocu Seren Fosforoğlu. Oyuncu ve yaratıcı drama hocası Yeliz Yalçın’ın hazırladığı son oyunda misafirler, oyun gereği kayıp olan Seren Fosforoğlu’nu bulmaya çalıştı. 

BABAMI KAYBETTİM AMA HAYAT DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz Haziran ayında kaybettiğimiz, Türk tiyatrosunun en önemli isimlerinden Enis Fosforoğlu'nun kızı, oyunun yönetmeni ünlü tiyatrocu Seren Fosforoğlu, İstanbul’daki projelerinden de bahsederek şunları dile getirdi:

“Babamı 22 Haziran’da kaybettim. Hepimiz için büyük bir şok oldu. Ama hayat devam ediyor. Çalışmak, ayakta durmak zorundayız. Biz tiyatrocular, bir gün önce bile kayıp yaşadığımızda ertesi gün oyunumuz varsa sahneye çıkıyoruz, işimizi devam ettiriyoruz. Böyle bir iş ahlakına sahibiz. Ben de çalışmalarıma devam ediyorum. Babam da böyle isterdi zaten. İstanbul’da hem yaratıcı drama ile ilgili çalışmalar, etkinlikler yapıyoruz. Yakın zamanda TV2’de bir televizyon programım başlayacak. Kadın programı. Onun heyecanı var. Onun çalışmaları devam ediyor.” 

İPUÇLARINDAN OLAYI ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORLAR

Bu tür etkinliklerin motivasyon çalışmaları olduğuna dikkat çeken Fosforoğlu, Bodrum'da yaratıcı drama ile ilgili farklı bir etkinlik yapmak istediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaratıcı drama ile konaklamayı birleştirmek istedik. Aslında hayat bir oyun. Hepimiz bu hayatın içinde oyuncularız. Kimi zaman istemediğimiz şeyleri yaşıyoruz ama başka bir karaktere bürünmek zorunda kalıyoruz. Hayatta başarılı olmak için kişinin kendisini de tanıması lazım. Aynı zamanda bir motivasyon çalışması da oluyor. Bodrum’da böyle bir şey yapalım dedik. Yönetmen arkadaşımız Fatih buraya yerleşti, böyle bir yer yaptı Yalıçiftlik’te. Buradaki katılımcılarla birlikte ilk defa böyle bir tecrübe yaşıyoruz. Yeliz Hanım da yaratıcı drama hocasıdır, bu işin kurgusunu Yeliz yapıyor. Ben konuk oyuncu olarak, aynı zamanda bu işin başındaki bir yönetmen olarak varım. Eğlenceli geçiyor. Buraya konaklamaya gelen kişiler hem tatil yapıyorlar, hem de oyun oynuyorlar. Ben mesela kayıp bir katılımcıyım. Konaklayanlardan güya. Neden kaybolduğumu bulmaya çalışıyorlar. Belki bir sonraki oyunda bir katil olacak, cinayeti çözmeye çalışacaklar. Ya da bir hırsızlık olayı olacak, onu çözmeye çalışacaklar. Yeliz Hanım etrafa minik ipuçları bırakıyor. Akşamları da bir araya gelip, suçlunun kimi olduğunu ya da olayı çözmeye çalışıyorlar. Çok eğlenceli. Hepsi aynı zamanda farklı karakterlere bürünüyor. Onlara verilmiş roller var, bir de onları oynuyorlar.”

Fosforoğlu, Bodrum'da bu etkinlikleri sürdüreceklerini belirterek “Biz bunları aslında şirket motivasyonları için yapıyoruz. Bazen bir öğle arasında yapıyoruz. Bazen tam gün yapıyoruz. Burada ise ilk defa konaklamalı yapıyoruz. Bundan sonra burada düzenli olarak devam edecek. Bu Bodrum’da bir ilk” dedi. 

Oyunu hazırlayan oyuncu ve yaratıcı drama hocası Yeliz Yalçın ise şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda Seren kayıp ve onu bulmaya çalışıyorlar. Nasıl kayboldu, nerede kayboldu. Kurgunun içerisinde karakterler var. O karakterler önceden katılımcılara sunuluyor. Gelen dedektiflerimiz kurguyu çözmeye çalışıyorlar. Bütün bungalovlara tek tek şifreler yerleştiriyoruz. Bazen bir yerleri kazmak zorunda kalıyorlar. Kitapların arasından şifreleri bulmaya çalışıyorlar. Limonla yazılı kağıtlardan ışıkla notları bulmaya çalışıyorlar. Konaklayanların hepsi dedektif. Bu, bugünkü kurgu ile alakalı bir şey. Daha sonraki dönemlerde burada katılımcıları da karakter olarak göreceğiz. Onlar da hem çözmeye çalışacaklar, hem kendi karakterlerini yaratmaya çalışacaklar. Çok keyif alıyoruz. Bir de uzun süreli, 2-3 saatlik bir kurgu da değil. 27 saat sürüyor.”

BURADA SANAT KOKUSU HER ZAMAN OLACAK

Bodrum Bungalov’un işletmecisi Fatih Aycı ise uzun yıllar İstanbul’da film ve reklam sektöründe yönetmen olarak çalıştığını ifade ederek “Bodrum’a gelen herkesin bir hikayesi var. Kimisi yeni yazılıyor, kimisi tasarlanıyor. Ben son 10 yıldır, 40 yaşına gelmeden Bodrum’a yerleşeyim diyordum. Bu arazi yıllar öncesinden aldığım bir yerdi. Ne yapabiliriz diye düşündüm. Turizm sektöründe de çok arkadaşım var. Böyle bir şeye karar verdik. Uzakdoğu, Bali tarzı bungalovlar yaptık. Biz burada yüzde 40 oranında geri dönüşüm yaptık ve aynı zamanda da buraya herhangi bir usta girmedi. 2 arkadaşımla birlikte, tamamen el emeğimizle yaptık. Bu evlerde çimento kullanmadık. İnsanlar şehir hayatından gelip burada bir nefes alsınlar. Gelen giden herkes mutlu. Seren Hanım’ın gelmesi de çok güzel oldu. Bu yaratıcı drama projesi buraya başlı başına bir değer kattı. Biz de kendi içimizde sanat adına bir şeyler yapmak isteyen insanlarız. Burada bir sinema filmi projem de var. İnsanlara tatil imkanının yanında eğlence de sunmak istiyoruz. Güzel bir şeyler olacak. Bir kere işin içinde doğa var. Doğanın içinde olması gayet hoş oluyor. Seren Fosforoğlu’nu zaten anlatmaya gerek yok. Babası, Allah rahmet eylesin, sanat dendiği zaman bizim üstatlarımızdı. Biz onların bıraktığı yerden devam edeceğiz. Biz Bodrum’daki insanlara yaratıcı drama, tiyatro imkanı sunmak istiyoruz. Çünkü yeni nesli buna ihtiyacı var. O yüzden ileri dönük yeni şeyler de olacak. Burada sanat kokusu her zaman olacak.” diye konuştu. 

OYUN SONUNDA ÖDÜL VAR

Oyunun sonunda kazanana ödül de verildiğini anlatan Seren Fosforoğlu, “Aslında tatil sırasında bir sosyal kazanım var, eğlence var ama oyunun sonunda suçluyu bulan, olayı çözen kişi burada ücretsiz konaklıyor. Böyle de bir yönü var. 21 Eylül’de bunu tekrarlayacağız. Herkesi bekliyoruz” şeklinde konuştu.