Gemi İnşaatı Öğrencilerine Teknik Gezi

Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli'nin uygulamaya koyduğu Teknik Geziler kapsamında, Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü Gemi İnşaatı programı öğrencileri için ÖREN Ege Yat’a ve Ören Yat Kooperatifi’ne Teknik Gezi düzenlendi.

Gemi İnşaatı Öğrencilerine Teknik Gezi

BESİAD sponsorluğunda gerçekleşen Teknik Gezi'de, Ege Yat firmasının sahibi Sinan Özer eşliğinde tersanede yapım aşamasında bulunan yatlar gezildi. Üretim aşamaları yerinde anlatılarak, Dr. Öğr. Üyesi Şeyma Bayazıt, Dr. Öğr. Üyesi Nur Uylaş Satı, Öğr. Gör. Dr. Bülent İbrahim Turan ve Öğr. Gör. Dr. Mehmet Akman tarafından geminin donatımı hakkında öğrencilere bilgiler verildi. Sonrasında alüminyum kesim işlerini tecrübe etmek amacı ile Metal CNC ile kesim yapıldı, öğrencilere CNC uygulamaları hakkında bilgiler aktarıldı. 

36 öğrenci ve 5 öğretim görevlisinin katıldığı gezide öğrencilere yatların yapımı ve denize indirme süreçleri hakkında bilgiler paylaşıldı, ahşap teknelerin yapımı ve derslerde öğrenilen terimler yerinde tecrübe edildi. 

Teknik gezinin devamında, Meslek Yüksekokul öğrencileri, 1200 yat çekek kapasitesi ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük çekek yeri olan Ören Yat Kooperatifi’ni ve bu tesisi inşa eden TERSAN tesislerini ziyaret etti. Gemi İnşaatı Programı öğrencilerini karışlayan ve tüm tesis gezisi boyunca öğrencilere eşlik ederek faydalı bilgiler veren TERSAN Genel Müdürü Ahmet Eryılmaz, öğrencilere sektördeki istihdam olanakları ve kariyer fırsatları hakkında değerli bilgiler aktardı. Ören’e yapılan bu teknik gezi Meslek Yüksekokul öğrencilerinin teorik bilgilerini pratik deneyimle birleştirerek sektörde başarılı bir kariyer yapmalarına ve istihdam olanakları ile ilgili bilgi edinmelerine katkı sağladı.

Teknik gezi sonrasında geziye sponsor olan BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu’na, ziyarete ev sahipliği yapan EGE Yat firma sahibi Sinan Özer’e Meslek Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli tarafından plaket takdim edildi.