Gündemdeki Tüm Soruları Yanıtladı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kent TV’de yayınlanan “Ayna” programında gündemdeki konular ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Alp Arbak'ın hazırlayıp-sunduğu programa konuk olan Başkan Aras, Bodrum gündemiyle ilgili tüm sorulara yanıt verdi.

Gündemdeki Tüm Soruları Yanıtladı

Kent Tv ekranları ve sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan programda, izleyicilerin ilettiği soruları da yanıtlayan Aras, geçen hafta yapılan CHP Kurultayı ile ilgili olarak “Kurultay benim için ilkti. Çok özel bir atmosfer. Salgın nedeniyle coşkulu bir şekilde olamadı ama çok iyi hazırlanmıştı, herkes memnundu. Partimize yakışır bir kurultay oldu” dedi. 

Yarımada’nın batı kısımlarında Muğla Büyükşehir Belediyesince yürütülen altyapı çalışmaları ile ilgili de konuşan Ahmet Aras, “Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, İslamhaneleri… Burada 50 yıllık yapılmayan atık su sorunu vardı. Her şey birden bire çözülsün isteniyor. Çalışma geçtiğimiz aralık ayında başladı. İnşaat yasağı başladığında kapatacaktık. İnşaat yasakları 30 Haziran’a uzadı. İnisiyatif alarak ne kadar çabuk yapabilirsek ileriki yıllarda sıkıntı kalmaz diye düşündük ve çalışmaya devam ettik. Burada yaşayanlar kanalizasyonun olmasından memnun, 50 yıllık bir problem olduğunu biliyorlar ama yazlıkçılar gelince şikayetler arttı. Bayrama kadar üstlerini kapatacağız. Önümüzdeki sene orada bir problem kalmayacak. Biz eğer dişimizi sıkmazsak bu iş uzayacak. Evet, halkımız biraz sıkıntı çekecek ama bittiğinde her şey pırıl pırıl olacak” dedi. 

Gümüşlük’teki çalışmaların vatandaşların şikayetleri üzerine durma noktasına geldiğini söyleyen Aras, “Vatandaş evinin yanına terfi merkezi yapılmasını istemiyor ve şikayet ediyor. Kimse evinin yanına terfi merkezi istemiyor. O zaman nereye yapılacak? Dünya Bankası da yapılan tüm şikayetleri değerlendiriyor ve durduruyor. Ama bu terfi merkezleri yeni sistem. Eski merkezler gibi koku yapmıyor” diye konuştu. 

İlçede artık rutin hale gelen su isale hattı patlakları ile ilgili de konuşan Başkan Aras, “Burada seçilen borular, bu yükü taşıyacak nitelikte değilmiş. Bu bilirkişi raporlarıyla muhkim. O niteliksiz borular en ufak bir basınç farkında patlıyor. Biz bunu DSİ ile görüşüyoruz. Ayıplı malı nasıl kabul edebiliriz ki. Bu insan hayatına mal olabilecek bir konu. Bu işle ilgili DSİ ile MUSKİ iletişim halinde. İş yargıda devam ediyor. Biliyorum ki; MUSKİ bölgesel müdahalelere başlayacak. Bence Bodrum en üst perdeden ele alınmalıdır. Cumhurbaşkanımız da sorunun çözülmesi ile ilgili talimat vermiş. Ben çözüleceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

“NEYZEN TEVFİK’İ BELLİ SAATTEN SONRA YAYALAŞTIRMA HEDEFİMİZ VAR”

Başkan Aras, son günlerde MUSKİ ile ilgili gelen ve haber merkezimize de yansıyan yoğun şikayetler konusunda ise “Çok patlak oluyor, çocuklar sabaha karşı her yere yetişmeye çalışıyorlar. Büyük patlakları gidermeye çalışıyorlar. Tolere edilebilir yerleri sonraya bırakıyorlar. Şikayetler de bununla ilgili geliyor” dedi. 

Bodrum Otogarı’nın yüzde 99.9 tamamlandığının bilgisini veren Aras, “Otogar yüzde 99.9 tamamlandı. En son yan bağlantı yolları da asfaltlandı, bitti. Bodrum’a yakışır bir otogar oldu. Çok iyi bir proje. Yeri konusunda bazı spekülasyonlar var, sorunu çözmeyeceğine dair. Ama şehir içinde trafiği olumsuz etkileyen büyük otobüsler artık şehir içine girmeyecek. Torba Kavşağı’nda olması trafik açısından bazı sakıncalar doğurabilir ama orada direk Yalıkavak, Göltürkbükü istikametine, Yalıçiftlik, Kızılağaç istikametine, Mumcular istikametine zaten bağlantı olacak. Zaten Büyükşehirimiz servisleriyle şehir içine taşımayı yapacak. Bodrum merkezde minibüs duraklarımız olacak. Minibüsler için merkezde bir merkez terminal olacak. Mevcut otogarı tamamen rekreatif bir alan olarak değerlendirmeyi düşünüyoruz. İnsanların rahatça vakit geçireceği alanlar olacak. Bizim nihai hedefimiz belli bir saatten sonra Neyzen Tevfik’i yayalaştırma. Bisiklet veya elektrikli araçlarla insanların rahatça dolaşmasını, araç trafiğine, egzoz gazına maruz kalmamalarını hedefliyoruz.”

“BODRUM’DA RUHSAT KARMAŞASI VAR”

Bodrum’da bir ruhsat karmaşası olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Aras, “Ruhsat karmaşası konusunda arkadaşlarımız çalışıyor, onları da bir standarda oturtacağız. Bodrum’da eğlence sektörünün karmaşası var. Kafe olarak çalışan yere baksanız orayı bar sanırsınız. Herkes tabi ki ekmeğini peşinde. Onun da farkındayız. Eğlence sektöründe sosyal mesafe ve hijyen kurallarını korumak çok zor. Eğlence sektöründeki arkadaşlarımıza da gerekli önlemleri almalarını söyledik. Bütün arkadaşlarımızdan kurallara uymalarını istiyorum. Eğer sen kafeysen ve bar gibi çalışırsan oraya müdahale edilir. Herkes salgının tehdidini bilerek davranmalı. Herkes kurallara uysun Bodrum’u bayramda olumsuz şekilde manşetlere çıkarmayalım” şeklinde konuştu. 

“YİNE YÜKSEK OLURSA MÜZİK RUHSATINI İPTAL EDEBİLİRİZ”

Başkan Aras, geçen hafta ünlü sanatçı Müjde Ar'ın kendisine yolladığı açık mektup ile gündeme gelen gürültü şikayetleri ile ilgili de şunları söyledi;

“Müjde hanım orada bölgenin sesi oldu. Vatandaşlarımız rahatsız oluyorsa biz de gereğini yapmaya mesulüz. 24:00’e kadar etrafı rahatsız etmeden müzik yapılabilir. Orası turizm ticaret alanı ama etrafında konutlar da var. O otelin canlı müzik ruhsatı yoktu, bir müddet sesleri düşürmediler. ‘Ünlü sanatçılar çıkıyor, sesini nasıl kısalım?’ dediler. Biz de gereken cezaları kestik. Ses perdesi yaptılar. Onları normal duruma getirince müzik ruhsatları verdik. Müzik ruhsatları var diye de fütursuz bir şekilde müzik yapamazlar. Kontrollerimiz devam edecek, yine yüksek olursa müzik ruhsatını iptal edebiliriz" dedi.

GÜNDOĞAN KAFE KONUSU

Gündoğan Mahallesi’ne Bodrum Belediyesince açılan kafe ile ilgili iddialar hakkında da konuşan Aras, konuyla ilgili şunları şöyledi;

“Gündoğan ile ilgili kafe talebi vardı. Tepecik’teki kafeyi de kiralama yoluyla açtık. Gündoğan’da da araştırmalarımızı yaptık. Plaja da yakın olması gerekiyordu, orayı bulduk. İmar barışından faydalanmışlar. Oranın kirası yıllık 70-90 bin lira arası. Aylık kirası 7 bin 500 lira civarı. Burası denize sıfır, önünde bahçesi var. Kaçak yok, imar barışından faydalanmışlar. Oranın işletmesinin oğlu, burayı işletmeyi düşünüyormuş. Biz kiralayınca ailesi personel ihtiyacınız varsa çalışsın dediler. O da belediyemize müracaat etti aldık. İşe aldık, belediyenin çeşitli birimlerinde çalışıyor. Yer karşılığında işe alındığı düşünülmesin.”

“İHALELERE GIDA A.Ş. DAHİ GİRİYOR”

Aras, CHP’nin mahalle temsilciliklerinde kullandığı binalarının bazılarının Bodrum Belediyesi’ne ait olduğu iddiaları ile ilgili soruyu yanıtladıktan sonra Ak Parti'ye Bodrum'un büyük sorunlarını birlikte çözme çağrısında bulunarak şunları söyledi;

“CHP Bodrum İlçe Örgütü’nün Bodrum’un değişik beldelerinde binaları var. Oralar da diğerleri gibi kiralanmış ama şu kadara kiralanmış diyemeyeceğim, o bilgiyi almadım. Ama biz Bodrum’daki belediye mülklerini yasal zemine oturtmaya çalışıyoruz. Son yaptığımız ihaleler de bunla muhkimdir. Bu ihalelere GIDA A.Ş. dahi giriyor. Bodrum’da birçok derneğe yapılan tahsisler var. Birçok derneğe yapılan tahsisler usulsüz şekilde devam ediyor. Biz bunu yasal hale getireceğiz ve artık kiralamalar ihaleyle yapılacak. Bu parti binaları da olsa böyle, dernek binaları da olsa böyle. Hatta Adalet ve Kalkınma Partisi bina isteseydi onlara da tahsis yapılırdı. Arkadaşlarımız burada ucuz siyaset yapıyorlar. Lütfen bunlarla uğraşmayalım. Bodrum’un makro sorunları var, onlarla uğraşalım. İktidarımızın buradaki temsilcilerinin makro sorunlarla uğraşmaları gerektiğini düşünüyoruz. Yani benim bir personelimle ya da bir binayla uğraşmasınlar. Onlar da elini taşını soksun. Sokuyorlar, sokmuyorlar diyemeyeceğim. Buradaki ilçe teşkilatımızla da uyumlu çalışmaya başladık zaten. Ben bu iklimin bozulmasını istemem. O yüzden bunlara cevap vermiyorum. Karşılıklı atışmalar olmasın. Makro siyaset yapalım çünkü orada ne kadar güçlü olduklarını biliyoruz. Altyapı, üstyapı konusunda buraya her türlü yatırımı getirebilirler. Arkadaşlar iyi niyetli işler yapıyorlar, buna devam etsinler. Benimle uğraşarak bir yere varamazlar.”

“BAŞKAN YARDIMCISI ÜZERİNDEN BENİ YIPRATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Başkan Aras, AK Parti Bodrum İlçe Başkan Yardımcısı Serdar Kayhan'un dün düzenlediği basın toplantısında, Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Kaya ile ilgili iddialarına da değinerek “Başkan yardımcısı üzerinden beni yıpratmaya çalışıyorlar. Beni yıpratarak bir yere varamazsınız. Bu polemikleri başkan yardımcımız üzerinden yürütüyorlar. Zaten arkadaşımız devlet memuru, 2014’ten beri belediyede başkan yardımcısı, çok beyefendi bir arkadaşımız” dedi. 

Ahmet Aras, Bodrum’un çöp sorunu konusunda ise “Artık çöp yangınları olmuyor. Çöp deponi alanı tahsis edilince Büyükşehir Belediyesi oraya bir düzen getirdi ve artık yangın çıkmıyor. Ama hedefimiz modern bir tesis yapmak. O da kredi onayı bekliyor” diye konuştu. 

Bodrum’daki üniversite öğrencilerinin yurt sorununa da değinen Aras, “Yurt sorunu belli bir yere geldi. Fakülte içerisinde belli bir alan tahsis edildi. Oraya kaynak, finansman bulmamız lazım. Özel sektörle işbirliği yaparak sorunun çözülmesi için çalışıyoruz” diye konuştu. 

Yaklaşık 1,5 saat süren program izleyicilerden de yoğun ilgi gördü. Programı kaçıran Bodrumlular tamamını Kent Tv'nin Facebook, Yotube ve İnstagram hesaplarında bulabilirler.