Günhan, Son Yolculuğuna Uğurlandı

Türk halk müziğinin sevilen sesi, TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan(82), Bodrum’da son yolculuğuna uğurlandı.

Günhan, Son Yolculuğuna Uğurlandı

Bodrum’da yaşayan bir dönemin ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı 82 yaşındaki Şakir Öner Günhan, 2020 yılında kansere yakalandı. Tedavi altına alınan Günhan, 3 kez kanseri yendi. 4'üncü kez kansere yakalanan evli ve 1 çocuk babası Şakir Öner Günhan, 5 gün önce Acıbadem Bodrum Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesine alındı.

Günhan, dün öğle saatlerine doğru hayatını kaybetti. Günhan için bugün öğle namazına müteakip  Bitez Gülsevim Rüştü Kaynak Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene; ailesi, yakınlarının yanı sıra Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, sanatçı dostları, TRT’nin eski yöneticileri ve çok sayıda seveni katıldı. 

Şakir Öner Günhan, kılınan cenaze namazının ardından Bitez Mezarlığı’nda toprağa verildi. 

Törende basın mensuplarına açıklama yapan C-Majör İş'ten Sesler Korosu Kurucusu ve Sianji Group Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, şunları dile getirdi;

“Başımız sağ olsun, çok üzüntülüyüm. 25 yıllık bir dostluğumuz vardı. Birçok sanatçı dostum var ama Şakir abiyle aramda enteresan bir ilişki vardı. Çok sohbet ettik, beraber müzik yaptık. 5 yıl önce bu hastalığa yakalandığını duyduğumda iyi bir tedavi gördü ancak 5 yıl uzatabildiler. 3 yıldır bir yere çıkmıyordu deniz tutkusu ve devamlı teknede olması uzun yaşattı diye düşünüyorum. İnanılmaz sevecen, sempatik bir dostumuzdu. En son imza günümde bir araya gelmiştik. Orada da 3 yıldır hiçbir yere çıkmıyorum senin için geldim demişti. Çok duygulanmıştım o günden sonra telefonla görüşme şansımız olmuştu. 3 hafta önce hastaneye alındığını duydum ama bir türlü görüşememiştik. Şehir dışındaydım geldiğimde uğramak istediğimde yoğun bakımdaydı. Dün sabah ölüm haberini aldık, Türkiye’nin ve sevenlerinin başı sağ olsun. Değerli bir ses sanatçısıydı sesi hala çok güzeldi. Gönlü çok güzeldi bu hastalık olmasa 100 yaşına kadar yaşardı. Üzüntülüyüz, mekanı cennet olsun diyorum.”

Sanatçı Bora Gencer ise duygu ve düşüncelerini şu sözlerle anlattı;

“Şakir ağabey, benim gençliğimin çok sevilen isimlerinden. Hep onu güler yüzüyle hatırlayacağız. Çok değerli bir şahsiyetti. Aşırı bir samimiyetim yakınlığım olmadı ama hep uzaktan çok seversiniz bir insanı ve benim için öyle bir şahsiyetti. Allah rahmet eylesin, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Bu dünyadan yavaş yavaş gidiyoruz hiçbirimiz kalıcı değiliz. Şakir ağabeyin hastalığından haberim olmadı olsaydı ilgilenmek isterdim.”

Şakir Öner Günhan’ın sanatçı dostlarından Rıfat Kurt, “Türk Halk Müziği ve Türkiye’nin çok önemli bir ismi Şakir Öner Günhan’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisini çok severiz. Değerli ağabeyimiz, büyüğümüz. Türk Halk Müziği’ne çok şey katmış. Yalnız Türk Halk Müziği değil insani olarak da çok şey katmış bir ağabeyimiz. Söyleyecek söz bulamıyorum. Birer birer büyüklerimizi, değerli insanlarımızı kaybediyoruz. En son şimdi Şakir ağabey.” dedi. 

TRT’nin eski genel müdürlerinden Yücel Yener ise “Benim genel müdürlüğüm döneminde Şakir artık TRT sanatçılığını bırakmıştı. Ben de onu yönetici olarak İstanbul Bölge Müdürü olarak tayin etmiştim. Benim genel müdürlüğüm süresinde aşağı yukarı 6 yıl boyunca yönetici olarak çalıştı. Birlikte çalıştık. Öyle bir geçmişimiz var. Ben görev bittikten sonra Bodrum’a yerleştiğimde Şakir de buradaydı. Burada da bir birlikteliğimiz oldu. Kardeş gibi yakın olduğum biriydi. Zaman zaman liselerde müzik öğretmenliği yaptı. Radyo sanatçılığı yaptı, televizyon programları yaptı, sunuculuk yaptı. Çok yönlü bir arkadaşımızdı. Çok da iyi bir insandı. Benim kardeşim gibi sevdiğim yakın bir dostumdu. Allah rahmet eylesin. Beklenmedik bir kayıp oldu bizim için. Bütün Türkiye ve Türk sanat camiasının ve TRT camiasının başı sağ olsun. Gerçekten yeri zor dolacak çok değerli bir dost ve arkadaşımdı benim de.” diye konuştu.