GÜREŞTE YENİLEN DEVENİN HAZİN SONU!

Geleneksel olarak düzenlenen deve güreşlerinde arenalarda yenilen develer sucuk...

GÜREŞTE YENİLEN DEVENİN HAZİN SONU!
Geleneksel olarak düzenlenen deve güreşlerinde arenalarda yenilen develer sucuk olarak seyircilerin midesine iniyor.

Düzenlenen deve güreşlerinde sucuk satan deve sahipleri sattıkları sucuğun hangi deveye ait olduğunu tezgâhlara astıkları resimlerle gösteriyor. Deve sucuğu satan tezgâhtarlar “eğer deve yenilirse bu şekilde piyasaya geri dönüyor” dedi.

Deve güreşlerinde yenilen develer, güreşten kaçarsa bir sonraki güreşte yerini tezgahta sucuk olarak alıyor.

Deve sucuğu satan bir deve sahibi ise, eğer bir deve güreşten kaçar, bir iki kerede rakibine yenilirse sucuk yapılıp halka sunulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Artık bu deve güreş meydanlarını terk etmiştir. Sucuk olarak insanların hizmetine geri dönmüştür. Yıllarca meydanlarda dövüştü iyi bir deveydi, ama ne yapalım sonu sucuk olmak. Bizim yöremizde şöyle bir söz vardır “pehlivanlığın sonu cazgırlıktır”, ne kadar pehlivanda olsa sonu sucuk olmaktır. Şu an satmış olduğumuz deve sucuğu Bodrum’lu ‘YALIÇAPKINI’ devesinin sucuklarıdır bir sahada bir deve 2, 3 kere dövüşmez ve kaçarsa bu devenin güreşi bitmiş oluyor. Ondan sonra bıçağa, daha sonrada sucuğa dönüşür” dedi.

Yılda yaklaşık 500 devenin güreştiği geleneksel deve güreşlerinde müsabakaları kaybeden develerin çoğu ise mezbahanenin yolunu tutuyor.