YUNUSLARA İŞKENCE İDDİALARI BİTMİYOR…

Bodrum’a bağlı Güvercinlik köyü yakınlarındaki yunus parkında bulunan 4 yunus, Antalya'nın...

YUNUSLARA İŞKENCE İDDİALARI BİTMİYOR…
Bodrum’a bağlı Güvercinlik köyü yakınlarındaki yunus parkında bulunan 4 yunus, Antalya'nın Kaş ilçesindeki kapalı haldeki yunus parkına gönderildi.

Güvercinlikte ki parktan getirilen 4 yunus, geçen yıl Antalya'nın Kaş ilçesinde yunus terapi ve rehabilitasyon merkezi olarak kurulan ancak zamanla yunusların gösteri amaçlı kullanıldığı tespit edilerek kapatılan merkeze konuldu.

Kaş'ta, bin metrekaresi denizalanı olan toplam 1250 metrekarelik alanın çevresi tellerle çevrildi. Yunusların tutulduğu alanda, bakıcı dışında herhangi bir yetkili bulunmadığı öğrenildi.

Bodrum'daki yunus parkının sahibi İsmet Parmak yaptığı açıklamada, tesislerinde bakım çalışması olduğunu, bu nedenle yunusların Kaş'taki yunus parkına gönderildiğini belirtti. Bazı çevrecilerin, tesislerindeki yunuslara ''işkence ve kötü muamele'' yapıldığı yönünde iddialar bulunduğunun hatırlatılması üzerine Parmak, bu iddialarda bulunanların yunuslara verilen eğitimi bilmediklerini öne sürdü.
Parmak, ''Ben eğitimlerde işkence olduğuna inanmıyorum'' dedi. Gerekli denetimlerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri tarafından yapıldığına işaret eden Parmak, şöyle konuştu:

''Yunuslara işkence kesinlikle söz konusu olamaz. İnsan olarak bizim doğamızda böyle bir şey yok. Biz direkt olarak bakanlığa bağlıyız. Bakanlık yetkilileri her ay burayı denetlemeye gelir. Bu denetimlerde balıklara verilen yemler, vitaminler ya da yapılan uygulamalar rapor olarak tutulur ve raporlar yetkililere verilir. Bizi zaten devletimiz denetliyor. Bu işi yapmak için bütün izinlerimiz almış vaziyette işlerimizi yürütüyoruz. 400 metrekarelik bir alanda deniz suyunu kullanıyoruz.''

-Yunuslara Özgürlük Platformu üyeleri örgütlendi-

Öte yandan, Yunuslara Özgürlük Platformu üyeleri de, sanal ortamda örgütlenmeye başladı. Kaş'ta şu anda kapalı olan yunus parkının gösteri merkezi olarak hizmet vereceğini iddia eden platform üyeleri, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun kapsamında, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Kaş Belediyesi ve TÜRSAB'a dilekçe ile başvurarak, Kaş'a getirilen yunusların sayısı, getirilme nedenleri, hangi yunus parkından getirildikleri gibi konularda bilgi istedi.