Hayata, Karate Aşkı İle Bağlandı...

Bodrum’da 2012 yılında geçirdiği trafik kazasında sağ bacağını diz altından kaybeden Deniz Korudağ (37) küçük yaşlardan bu yana yaptığı karate sporunu tekerlekli sandalye üzerinde yapmaya devam etti. Türkiye şampiyonasında 2’inci olan Korudağ, sporun kendisini iyileştirdiğini ve hayata bağladığını söyledi.

Hayata, Karate Aşkı İle Bağlandı...

Bodrum’da yaşayan evli ve 2 çocuk babası Deniz Korudağ, 2012 yılında KOAH hastası olan annesinin tedavisi için 2 iş yapmaya başladı. Korudağ aynı yıl iş çıkışı eve gittiği sırada trafik kazası geçirdi ve sağ bacağını diz altından kaybetti. Uzun süren tedavisinin ardından Korudağ, protez bacakla yeniden yürümeye başladı. 2015 yılında Korudağ tedavi gören annesini kaybetti. Çocuk yaşından beri karate yapan Korudağ, kazanın ardından Parekarate sporuyla tanıştı. Sporun kendisini iyileştirdiğini söyleyen Korudağ, 6 ay içinde düzenlenen Türkiye şampiyonlarında 2’incilik madalyasını kazandı. Kısa sürede yeniden başarılar yakalayan Korudağ, kendi dalında en iyi sporcu unvanına sahip oldu.

BAKIMA İHTİYACI OLAN ANNEMİN BANA BAKMASI BENİ ÇOK ÜZDÜ

Kazadan sonra bacağını kaybetmekten dolayı derin üzüntü yaşadığını söyleyen parekarate sporcusu Deniz Korudağ, “6 yaşından beri spor yapıyorum. Yüzme, atletizm, basketbol sporlarıyla ilgilendim. Bana içlerinde en heyecan veren karate oldu. Karateye 13 yaşında başladım. Başımda bir büyüğüm yoktu babasız büyümüştüm. Mahallenin çocuklarından zorbalık görüyordum. Annem ben senin başında olmayacağım git karate yap ve kendini savunmayı öğren dedi. Karateye başladıktan sonra kendime güvenim geldi. Bu sporu daha çok sevdim. Uzun zaman karate yaptım. Askere gidip geldikten sonra milli takıma girme hayalim vardı. Daha sonra annemin hastalığını öğrendim. Annem KOAH hastasıydı. Tedavisi için para gerekiyordu, annem yatalak olduğu için 2 iş birden yaptım. 2012 yılında 2 iş yaptığım dönemde maaşımı aldıktan sonra annemi tedavi ettirmek üzere eve giderken trafik kazası geçirdim. 3 ay hastanede yattım, 8 ameliyat geçirdim. Kaza sonrası sağ ayağımı diz altından itibaren kaybettim. En kötüsü şuydu, bakıma ihtiyacı olan annemin bana bakmasıydı. Benim sandalyemi itmesi ve bana bakmasıydı. Annemi 2015 yılında kaybettim. Bunu beni kötü etkiledi. İnsanların artık karate yapacağını söylemelerinden dolayı kendimi kötü hissettim” dedi.

YENİDEN SPOR YAPTIĞIMDA İLAÇ TEDAVİSİNİ BIRAKTIM

Yaşadığı zor dönemlerde ilaç tedavisi gördüğünü söyleyen Korudağ, “Psikolojik olarak ilaç tedavisi gördüm. Spor yapamadığım dönemlerde psikoloji tedavisinde kullanılan ilaçları kullandım. Daha sonra ayağa kalktım. Spor yaptığım zamanlarda ilaçlarımı kestim. İçimdeki kötü düşüncüleri sporla attığım için hiçbir şekilde ilaç tedavisine ihtiyaç duymadım. Kendime hiçbir şey kaybetmediğimi ve engelli olmadığımı söyledim. O günden buyana kendimi iyi hissetmek için buz pateni, su altı dalışı ve tekerlekli paten yaptım. Başka engellilere aktif engelli olmaları için ön ayak oldum hem de bunları yaptıkça kendimi iyi hissettim. Geçen sene bana karate için dönüş yaptılar. Bana içinde karate sevgisi varsa, parekarate açıldığını söylediler” diye konuştu.

ZOR ŞARTLARDA YENİDEN KARATE YAPMAYA BAŞLADIM

Malzeme eksiliğinden dolayı zor şartlarda müsabakalara hazırlandığını söyleyen Korudağ, “Ben tekerlekli sandalye kullanmadığım için elimize yoktu. Ofis sandalyesinin üzerinde çalışmaya başladık. Daha sonra Kaymakamlıktan geçici sandalye temin edip il ve bölge şampiyonasına girdik. Muğla Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğünden bize refakatçı sandalyesi geldi. Onu sporcu sandalyesi haline getirerek onunla 2022 Aralık ayında ilk defa düzenlenen Türkiye Parekarate Şampiyonasında Türkiye 2’inciliği yaptık. Sadece sandalyem dönmediği için 1’inciliği kaçırdım. 6 ay sonra yapılan Türkiye şampiyonasında yine ikinci oldum. 6 ay içerisinde 2 derece yaptığım için Parekarate dalında yılın en iyi sporcusu seçildim. Şuan Avrupa ve dünya şampiyonasına hazırlanıyorum. Sandalyemin durumundan dolayı, sandalyemin lastiğini çıkmasın diye plastik kelepçe ile sabitleyelim antrenmanlarımı o şekilde yapıyorum. Bazı yerlerden destek istedik bize başarı getirin dediler bende daha yeni spor olduğunu söyledik. Destek alamadığımız için evdeki televizyonumu satıp yol parası yaptım. Aldığımız derecelerle döndük, daha iyi şeyler yapmayı hedefliyoruz. Hocalarım gece gündüz bana destek veriyorlar. 2024 yılında Parekaratenin kendine ait federasyonunu kurmasını bekliyoruz. 2 derecem olduğu için milli sporcu olma yolundayım. Milli sporcu olursam bayrağımızı Avrupa ve dünyada dalgalandırmak istiyorum. Bir şeyler yaptıkça ve öğrendikçe engelinizi unutuyorsunuz. Hem de başka insanlara örnek oluyorsunuz.”

Deniz’in başarısının diğer sporculara örnek olduğunu söyleyen Bodrum İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Oktay Dumruk, “Deniz kardeşimizin başarısı diğer gençlerimize ilham olmuş durumda. Umarım ferdi ve diğer engelli branşlarda Deniz’in başarısı ışık olur. Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü olarak engelli ve ferdi branşlara elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz” diye konuştu.