Hayvan Hakları İçin Yürüdüler

Bodrum’da Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Milta Marina’dan Belediye Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı.

Hayvan Hakları İçin Yürüdüler

Kent konseyi ve Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Grubu’nun katkılarıyla düzenlenen etkinliğe birçok hayvansever katıldı. Ellerinde ‘’Aşılat, Kısırlaştır, Yaşat’’, ‘’Hayvanları Koruyalım Sevgimizi Çoğaltalım’’, ‘’Sokak Hayvanları Yalnız Değildir’’ yazılı pankartlar taşıyan katılımcılar alkışlarla yürüdü.

Yürüyüşte Bodrum'un her noktasından katılan hayvanseverlere Almanya Berlin Hayvan Barınağı'nın çalışanları ve gönüllüleri de eşlik etti.

Yürüyüş esnasında yoldan geçen sürücüler, korna çalarak hayvanseverlere destek verdi. Hayvanseverler, çevrede bulunan vatandaşlara hayvan hakları ile ilgili bilgilendirici broşür dağıttı.

Belediye Meydanı'nda gerçekleştirilen basın açıklamasını Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu'ndan Elif Ece okudu. Ece, şunları dile getirildi:

"Bugün hayvanları koruma günü, görüyoruz duyuyoruz ki bugün birçok yerde insanlar tarafından kutlanıyor. Oysa hayvanların yaşam haklarını hiçbir mecrada layıkı ile koruyamadığımız ve hatta “ihtiyaç” duydulduğunda öldürülmelerinin emredildiği bugün bizler için yas günüdür, kutlama günü değil! Bize her gün dört ekim diyoruz, çünkü onların sokakalarda, barınaklarda ve her yerde, her gün, her dakika çektikleri psikolojik ve fiziksel eziyeti görüyor, hissediyor, ancak hepsine elimizi uzatamamanın çaresizliğini ve derin üzüntüsünü sadece bir gün değil, her gün yaşıyoruz. Bugün, ülkemizde kutlanacak bir gün değil, hayvanların yaşam mücadelesinin farkına varılması gereken bir gündür. Doğa yalnızca bize ait değil ama biz hadsizce bu doğal düzeni katlediyoruz. Ülke gundeminde kedi, köpek konuşulduğu ve onların güncel sorunları bitmediği için öldürülenler, avlanmak için öldürülen hayvanlar, sirklerde, hayvanat bahcelerinde, et ve süt endüstrisinde yok edilen, deneylerde kullanılan eziyet görenlere deginemiyoruz bile.

Konu hayvan sevmek veya sevmemek konusu değildir, bu bir hak mücadelesidir. Tüm canlılar gibi hayvanların doğasına uygun olarak beslenme, barınma, korunma, şiddetten, nefretten uzak bir algı ve tavır içinde yaşayabilmeleri, güvende olabilmeleri en doğal haklarıdır. Öldürmek istedğiniz sokak hayvanları, sokaklarda hayatta kalma mücadelesi vermekte, itilip kakılmakta, horlanmakta, işkence görmekte, aç kalmakta, başlarını yaslayacak bir kaldırım taşı bile onlara çok görülmektedir. Her zaman söylediğimiz gibi hayvan hakları kanunu ile ilgili yapılan düzenlemeler uygulamada hayvandan değil, insandan yanadır. Hayvanları toplama barınaklara , ormanlara veya herhangi baika bir yere toplamanıza ve öldürmenize izin vermeyeceğiz. Sahipli ve sahipsiz hayvanların sorunlarının ve zorlu hayat mücadelesinin farkındayız. Onlar için verdiğimiz mücadele her mecrada her koşulda yılmadan ve boyun eğmeden devam edecektir. Gezegendeki diğer türlere, doğaya, yaşama duyarlı olan herkesi hayvanlar için beraber mücadele etmeye çağırıyoruz."

Muhabir: Ömer Kayacık