Hayvanlar İçin Gönüllü Oldular

Bodrum’da hayvanların yaşam hakkını korumak amacıyla belediye gönüllüsü eğitimleri verilmeye başlandı. 

Hayvanlar İçin Gönüllü Oldular

Bodrum’da hayvanların yaşam hakkını korumak amacıyla belediye gönüllüsü eğitimleri verilmeye başlandı. 

Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu tarafından geliştirilen projelerden biri olan Mahalle Gönüllüleri Projesi kapsamında, gönüllülere eğitimler verilmeye başlandı. Gönüllülerin, Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ile birlikte organize bir şekilde çalışarak, hayvanların yaşam hakkını daha kapsamlı olarak korumanın hedeflendiği eğitimlerin ilki, Bodrum Deniz Ticaret Odası’nda verildi. Etkinlikte Muğla Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Vahit Çevik ve Av. Arzu Ayyıldız tarafından hayvan hakları ile ilgili hukuki bilgiler aktarıldı. Veteriner Hekim Ahmet Kurt da hayvana ilk yardım eğitimi verdi. 

Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu Başkanı İnci Kutay, Kent Haber’e yaptığı açıklamada proje ile ilgili şu bilgileri aktardı:

“Biz, Bodrum Kent Konseyi bünyesinde Hayvanların Yaşam Koruma Çalışma Grubu’nu oluşturduk. Bu komisyon 6 kişilik bir komisyon. Bodrum’da hayvanlarla ilgilenen çok sayıda gönüllü insan var. Bunların bir kısmı belli bir kurum çatısı altında bir kısmı bireysel çalışıyor. Bizim amacımız herkesi bir araya toplayıp mahalle ve sokak gönüllüleri grubunu oluşturmayı sağlamak. Bu konuda Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ile ortak çalışıyoruz. Yapmak istediğimiz şeylerden bir tanesi Bodrum’da sokaktaki hayvanların tespitini sağlamak. Yani sahipli sahipsiz, kısırlaştırılmış kısırlaştırılmamış, kayıt altına alınmış alınmamış. Bu hayvanların tespitiyle işe başlamış. Projemiz sadece bundan ibaret değil. Bunun dışında başka çalışmalar da olacak. İlerleyen günler de onların da duyurularını yapacağız. Ayrıca mahallelerde hayvanlarla ilgili bir problem yaşandığında mahalle gönüllüleri devreye girecek. Bir mahallede sahipsiz bir hayvan bulundu ya da ısırma vakası oldu veya bakıma muhtaç hasta, yaralı bir hayvan varsa hemen mahalle gönüllüsü devreye girecek. Hayvanın gereken bakımının yapılması için, sorunun çözümü için Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ile ortak çalışacak.”

Eğitim alan hayvan severler, daha sonra duyurulacak tarihte, Belediye Gönüllüsü Kimliklerini, Bodrum Belediyesi Başkanı Ahmet Aras’ın elinden alacaklar ve Bodrum’un ilk resmi kimlik belgeli Belediye Gönüllüsü olacaklar. Belediye Gönüllüsü eğitimleri, yeterli sayıya ulaşıldıkça verilmeye devam edecek.