Hükümeti İstifaya Çağırdılar

Bodrum’da “Tencereni Tavanı Al Gel” çağrısıyla Bodrum Belediye Meydanı’nda toplanan bir grup vatandaş hükümet istifa eylemi yapmak istedi. Polis eyleme izin vermeyince grup basın açıklaması okuyup dağıldı.

Hükümeti İstifaya Çağırdılar

Son günlerde döviz kurlarındaki artış ve üst üste gelen zamlara tepki göstermek isteyen çeşitli siyasi parti üyelerinin de aralarında olduğu bir grup vatandaş, meydanda hükümet istifa eylemi yapmak istedi. Geniş güvenlik önlemleri altında eylem yapmak isteyen grup, polis tarafından eylem yapmamaları konusunda uyarıldı. Protestocular ve polis arasındaki kısa tartışmanın ardından grup basın açıklaması yaparak hükümeti istifaya çağırdı. 

Türkiye İşçi Partisi Muğla temsilcisi Volkan Çetin tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Dolar 13 lirayı, Euro 14 lirayı aştı. Türk Lirası tarihi bir değer kaybı yaşıyor. Saray’ın yarattığı ekonomik kaos sonucunda marketler gıda satışına sınırlama getiriyor, gübre ve zirai ilaç satışı yapılamıyor, bankaların internet şubelerine ulaşılamıyor. Maaşlarımız günden güne erirken, undan mazota her şey bir bir zamlanıyor. Tahıl ambarı denilen ülkemiz, buğdayı bile dolarla ithal eder hale geldiği için ekmeğin fiyatı 4 liraya dayanmış durumda. Uzatmamıza gerek yok. Hepimiz bu kaosun içinde yaşıyoruz, görüyoruz. Tüm bu yaşananlar, Saray Rejimi’nin ülkeyi a’dan z’ye batırdığının resmidir.

Kendileri Saraylarda yaşar, lüks makam arabalarıyla gezerken halkı soğan ekmek yemeğe davet edenler bu ülkenin asalakları, ihanetin mimarlarıdır. “Ekonominin kitabını yazdık” diyen Erdoğan, bu çöküşün baş sorumlusudur. İş bilmezlik ya da hata sonucu değil, göz göre göre, bile isteye ülkeyi uçuruma sürüklemiştir. Her geçen gün yoksullaşan halk, geçinemeyenler, barınamayanlar, atanmayanlar, maaşı gün be gün eriyen işçiler, bir çıkış umudu bulamayan, yurt dışına gitmek dışında seçeneği kalmayan gençler Erdoğan’ın umurunda değildir.

O, yandaş patronlarını, dolarla ödeme garantisi verildiği için şimdi servetlerine servet katan ihale baronlarını, TÜGVA gençliğini nasıl besleyeceğini düşünmektedir. Bu böyle gitmez. Ülkemizin, Saray Rejimi altında kaybedecek tek bir saati bile kalmamıştır. Hükümet derhal istifa etmeli ve hemen erken seçime gidilmelidir. Üç beş asalağın, 80 milyonu felakete sürüklemesine izin vermeyeceğiz. Emekçi halkımızı, Saray’ın ihanetine karşı birlikte mücadeleye, sendikaları ve demokratik kitle örgütlerini genel grevi örgütlemeye çağırıyoruz” denildi. 

Yaklaşık 20 kişilik grup açıklamanın ardından bir süre daha slogan attıktan sonra sessizce dağıldı.