İMO’dan Envanter Protokolü Çağrısı

Muğla İnşaat Mühendisleri Odası'ndan, bölgedeki çürük yapıların tespiti için belediyelere “Yapı Stoku Envanteri Protokolü” çağrısı yapıldı.

İMO’dan Envanter Protokolü Çağrısı

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Küçükçekmece'de bir apartmanın kendiliğinden çökmesi sonucu 1 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi yaralandı. Olayın ardından Muğla'da İnşaat Mühendisleri Odası ile ilçe belediyeleri arasında yapı stoku envanter çalışması yeniden gündeme geldi. 

Muğla İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan toplantıda, yapı stoku envanter çalışmasının önemi vurgulanarak, Muğla'daki tüm ilçe belediyelerine çağrı yapıldı. Toplantıya İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şube başkanı Doç. Dr. Mehmet Rifat Kahyaoğlu, şube yönetim kurulu üyeleri ve İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi Metin Soylu katıldı.

Yapılan açıklamada, "İMO Muğla Şubesi olarak uzun yıllardır bu konuda yetkilileri uyarmaya, halkımızı bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye çalışıyoruz. İstanbul Küçükçekmece'de yaşanan üzücü olay sonrası görüşlerimizi bildirmek istedik. Muğla Büyükşehir Belediyemizin liderliğinde tüm ilçe belediyelerimizle birlikte protokolümüzü yaparak çalışmalara başlamamız gerekiyor. 'Mevcut Yapı Stoku Envanterinin Oluşturulması ve Yapı Güvenliğinin Deprem Riski Açısından Değerlendirilmesi Ortak Hizmet Projesi Protokolü' konusunda yetkilileri bilgilendirmeye devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi. Bu çalışma ile bölgesel olarak riskli binalar tespit ediliyor. Belediyeler de afet planlaması yaparken bu veriden yararlanabiliyor, bir veri tabanına sahip olmuş oluyor. 2026 yılına kadar belediyelerin bu çalışmayı tamamlaması gerekiyor.” denildi.