İşçilerin Ulaşımında Bugün de Kriz Vardı!

Otobüs firmalarının Bodrum’dan memleketlerine dönmek isteyen inşaat işçilerinden bilet ücreti için 500 - 600 TL istemesi, bugün de otogarda sıcak saatlerin yaşanmasına neden oldu. İşçiler günün ilerleyen saatlerinde otobüs sahipleri ile anlaşmaya varınca gitmeye başladılar. İlçe genelinde ise memleketlerine dönecek 4000'e yakın işçinin bulunduğu bildirildi.

İşçilerin Ulaşımında Bugün de Kriz Vardı!

Çalıştıkları şantiyelerde inşaat faaliyetleri durduğu için memleketlerine dönmek isteyen Doğu ve Güneydoğu illerinden işçiler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçlarında yüzde 50 yolcu taşıma kararından dolayı gidiş ücreti normalin 2-3 katına çıkınca, karşı karşıya kaldıkları duruma tepki gösteriyor. Dün ilçede kalan 300 kişi, Bodrum Belediyesinin araya girerek ayarladığı otobüslerle memleketlerine gönderilmişti. 

Bugün de yine yaklaşık 300 inşaat işçisi otogarda toplandı. Çoğunluğunun çalışmaya yeni geldiği ve ceplerinde para olmadığı ifade edilen işçiler, Bodrum’dan memleketine gidecek daha çok sayıda işçinin olduğunu dile getirdiler. Kimi işçiler de yanlarında çalıştıkları müteahhitlerin kendilerine yardımcı olmadığını söyledi. 

İşçilerden Atilla Tosun, “Otobüs seferleri iptal edildi. Bizi götürmek için 600 TL istiyorlar” dedi. Erkan Ceralp isimli başka bir işçi ise “Biz 2 gündür buralarda sürünüyoruz. Bilet parası 600 TL. Biz ne kazandık ki verelim o parayı. Biz sesimizi kime duyuralım, kime anlatalım. Bu vatandaşın derdini kim dinlesin" diye konuştu. 

GEÇEN HAFTA 100 TL’YE GELDİM, ŞİMDİ 600 İSTİYORLAR!

“Geçen hafta 100 TL’ye geldim, şimdi 600 Lira istiyorlar” diyen Süleyman Koca adlı vatandaş, “Böyle saçmalık mı olur. Müteahhit de yardım etmiyor. İnşaatı kapattılar, kalacak yerimiz de yok. Nerede kalalım? Dün gittik idareten kaldık. Bugün nerece kalacağız?” şeklinde konuştu. 

Çorum’lu inşaat işçisi Dursun Uzun da “Zor durumdayım, çaresizim. Patronu arıyorum açmıyor. Buraya geliyorum, 600 TL istiyorlar” dedi. 

Bodrum’a bir ay önce geldiğini söyleyen başka bir işçi ise yaşadıklarını “Zaten 20 gün falan çalıştım. Paramı da alamadım. Çıkarttılar bana 500 TL verdiler. ‘Memlekete git, ben sana göndereyim’ diyor. 600 TL de gidiş bileti istiyorlar. Ne yapabiliriz? Kimse de yardım etmiyor. Biz burada mağdur kaldık.”

15 GÜN ÖNCE GELDİM, HİÇ ÇALIŞMADIM!

Alican Tosun adlı bir başka inşaat işçisi ise Bodrum'a 15 gün önce geldiğini, hiç çalışmadığını dile getirerek “Gidecek hiçbir kuruşum yok. Van’a gideceğim, yol param hiç yok. Kalacak yerim yok. Zaten inşaatlardan çıkarıyorlar, ‘burada kalmayın’ diyorlar. Müteahhitler hiç yardım etmiyor” ifadelerini kullandı. 

Günün ilerleyen saatlerinde otobüs sahipleri ile işçiler 400-450 TL’de anlaşmaya vardılar. İşçilerin otobüslerle memleketlerine götürülmeye başlandığı ifade edildi.