İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜNÜN 93. YILDÖNÜMÜ

İstiklal Marşımızın kabulünün 93. yılı dolayısıyla Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan...

İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜNÜN 93. YILDÖNÜMÜ
İstiklal Marşımızın kabulünün 93. yılı dolayısıyla Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan bir mesaj yayımladı.

Kaymakam Gödekmerdan'ın 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü mesajında şu cümlelere yer verildi;

"Türkiye Büyük Millet Meclisi, 93 yıl önce, Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, büyük şair Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı şiiri 12 Mart 1921 tarihinde devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımız olarak kabul etmiştir.

İstiklal Marşı; Türk milletinin yurt ve bayrak sevgisinin, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin ölümsüzleştiği dizelerdir. Türk Milleti'nin dünyaya bildirisi ve bağımsızlığının tescilidir. Milli sözleşmemizdir. Milletin kader, kıvanç ve tasa birliğinin tercümanıdır. Tarihten silinmek isteyen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklâl mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir belgedir.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın' diye temennide bulunurken o yıllarda verilen çetin mücadeleye ve insanüstü gayrete de işaret etmiştir. Şanlı Bayrağımızla birlikte bağımsızlığımızın en önemli simgelerinden olan İstiklal Marşı, özlü dizeleriyle milletimizi ortak düşünce ve duygularda buluşturmakta, birlik ve dayanışmamızı güçlendirmektedir.

Bugün hepimize düşen en büyük görev, İstiklâl Marşımızda anlamını bulduğu gibi geçmişteki muhteşem mücadelenin önem ve değerlerinin şuuruna vararak, atalarımızın emaneti olan vatanımıza sahip çıkmak ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak olmalıdır.

İstiklâl Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 93. yıldönümünde, başta Yüce Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve saygıyla anıyoruz."