EKONOMİ BAKANI ZEYBEKÇİ MİLAS’TA

Önceki gün Muğla’nın çeşitli yerlerinde ziyaretlerde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat...

EKONOMİ BAKANI ZEYBEKÇİ MİLAS’TA
Önceki gün Muğla’nın çeşitli yerlerinde ziyaretlerde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, akşam saatlerinde Milas'ta işadamlarıyla buluştu.

Ekonomi Bakanına Muğla ziyaretlerinde, Muğla Milletvekili Ali Boğa, Ak Parti İl Başkanı Nihat Öztürk, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Harmandar eşlik etti. Milas Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret eden Zeybekçi burada iş adamları ile bir araya gelerek akşam yemeği yedi. Yemekte Milaslı iş adamlarına hitaben bir konuşma yapan Bakan Zeybekçi, Türkiye'nin edilgen bir ekonomi olmaktan etken bir ekonomi olma yolunda çok büyük adımlar attığını söyledi.

Bakan Zeybekçi son aylarda yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve durgunluğun 30 Mart'tan sonra normale döneceğini ifade ederek, 2015'e yönelik iyimser tahminlerde bulundu. Zeybekçi konuşmasında şunları söyledi;

"cari açığını %5’ler seviyesine getirmiş bir ülke olarak 2015'e çok daha sağlam gireceğiz. Ayakları yere basan, 2023 hedefine doğru çok daha güçlü bir şekilde giden bir Türkiye olarak girecek. Onun için tedirgin olmanızı gerektiren hiçbir şey yok. 30 Mart’a kadar zaten gördüğünüz gibi piyasaların oturduğunu, rahatladığını görürsünüz. 30 Mart’tan sonra çok daha hızlı bir şekilde rahatladığını, faizlerin o bizim beklediğimiz seviyelerde yeniden oluşacağını, iç piyasanın dolayısıyla yeniden toparlanarak canlanacağını, önümüzdeki bir iki hafta içinde iç piyasanın canlanmaya başladığını göreceksiniz. Çünkü siyasi istikrar ve ekonomik istikrarın birlikte olacağını gördüğü zaman piyasalar yeniden o aradaki biraz durgunluk bölümünü de telefi edecek şekilde canlandığını göreceksiniz. İnşallah 30 Mart Türkiye için yeniden bir doğum, yani şuandaki bazı sıkıntılar ve sancıların doğum sancıları olduğunu, evrensel standartlardaki bir demokrasi, evrensel standartlardaki bir hukuk sistemi, evrensel standartlardaki bir bürokratik bir yapı ve siyasi yapıya doğru geçiş için bir vesile olacağının altını çizmek istiyorum" dedi.

Milas Sanayi ve Ticaret Odasından ayrılan Bakan Zeybekçi, Ak Parti seçim iletişim merkezinde de vatandaşlara hitap etti. Ekonomi Bakanı daha sonra karayoluyla Denizli’ye hareket etti.