Kaçak Avcılığı Önleyecek Düzenleme!

Su Ürünleri Kanunu'nda yapılan değişiklikleri değerlendiren Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, yeni düzenlemenin kaçak avcılığı önleyeceğini söyledi.

Kaçak Avcılığı Önleyecek Düzenleme!

Su Ürünleri Kanunu'nda yapılan değişiklikleri değerlendiren Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, yeni düzenlemenin kaçak avcılığı önleyeceğini söyledi. Pakdemirli, "Kanunda yapılan değişiklikler, balıkçılık alanında milat olarak kabul edilebilecek önemli bir adımdır" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, denizlerde, doğal göl, baraj ve akarsularda yaşayan başta balıklar olmak üzere tüm su canlılarını korumak ve bu kaynakları gelecek nesillere daha sağlıklı bir şekilde bırakmak adına Su Ürünleri Kanunu'nda değişiklik yapıldığını açıkladı. Yapılan değişikliklerin sadece balık ve sucul biyo çeşitliliği değil, aynı zamanda alnının teriyle ekmeğini sudan çıkaran, kurallara uyan balıkçıların da haklarını koruyacağını vurgulayan Bakan Pakdemirli, "Kanunda yapılan değişiklikler kaçak avcılık yaparak dürüst balıkçıların ve denizin hakkını çalanların da sonunu getirecek. Hatta balıkçılık alanında milat olarak kabul edilebilecek önemli bir adımdır" dedi.

'ULUSLARARASI SULARDAKI GÜCÜMÜZ ARTACAK'

Bu kanun ile 1971 yılında yürürlüğe giren 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu'nun gelişen teknolojik imkânlar, bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar, uluslararası yükümlülükler ile sektörün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak günümüz koşullarına uyumlu hale getirildiğine vurgu yapan Bakan Pakdemirli, "Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin balıkçı filosu, Avrupa ülkeleri arasında en büyük avlanma kapasitesine sahip filolardan birisidir. 15 bin 352 adet balıkçı gemimizin bin 634 adedi 12 metreden daha büyük, bunların da 275 adedi 30 metreden daha büyük yüksek av kapasitesine sahip balıkçı gemileri olup, endüstriyel avcılık yapan gruptadır. Bugün balıkçılarımızın sahip olduğu teknoloji, imkân ve kabiliyetler okyanuslarda bile avcılık yapabilmelerine imkân sağlamaktadır. Bu kanunda yapılan değişikliklerle uluslararası sulardaki gücümüzün daha da artacağına inanıyoruz" dedi.

48 YILDIR YAPILAN EN KAPSAMLI DÜZENLEME

Pakdemirli, balık varlığını sürdürülebilir hale getirmek ve gelecek nesiller açısından deniz varlıklarının korunmasını amaçlayan kanun değişikliğinin, 48 yıldan bu yana yapılan en kapsamlı çalışmayı içerdiğini kaydetti. Bakan Pakdemirli, "Değişiklikler su ürünlerinin sürdürülebilir yönetimi ve balıkçılık kaynaklarımızın korunması için ihtiyaç duyulan hususları içermektedir. Sektör paydaşları, ilgili sivil toplum kuruluşları ve kurallara uyan gerçek balıkçılar da bu değişikliğin bir an önce yasalaşmasını beklemekteydiler, nitekim gerçekleşti" diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, Su Ürünleri Kanunu'nda yapılan değişikliğin, yürürlük ve yürütme maddeleri dâhil 19 maddeden oluştuğunu da sözlerine ekledi.