TED Makers'ın Hedefi Dünya Birinciliği

TED Bodrum Koleji öğrencileri, Dünyanın en büyük robotik turnuvasında ülkemizi temsil edecek.

TED Makers'ın Hedefi Dünya Birinciliği

TED Bodrum Koleji öğrencileri, Dünyanın en büyük robotik turnuvasında ülkemizi temsil edecek.

Dünyanın en büyük robotik festivali Robotex International’ın, Antalya’da 2-3 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen Türkiye turnuvasında TED Bodrum Koleji öğrencileri Türkiye birincisi oldu. 

Teknoloji, inovasyon ve robotlarla ilgili projelerin içinde bulunduğu yarışmalar, konferanslar, sergiler ve atölye çalışmalarının yer aldığı; küresel bir robotik eğitim ağı olan 16 farklı kategoride 200’den fazla projenin yarıştığı turnuvaya TED Bodrum Koleji öğrencileri kendi geliştirdikleri robotlarla katıldı.

Folkrace - Araba Yarışı kategorisinde açık ara farkla Türkiye Birinciliğini kazanan TED Bodrum Koleji k-ekibi TED Makers, 29 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında Estonya’nın başkenti Talin’de gerçekleştirilecek olan, ABD ve Çin dahil olmak üzere 5 kıtadan 11 ülkenin yarışacağı Robotex International yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

HEDEF DÜNYA BİRİNCİLİĞİ

TED Bodrum Koleji Eğitim Teknolojileri Koordinatörü Samet Çetinak, Kent Haber’e yaptığı konuşmada okulda “TED Makers” ekibini yönettiğini dile getirerek, şöyle konuştu; 

“Robotex International’ın Türkiye ayağında arkadaşlarımızın yaptığı robotla Türkiye birinciliği elde ettik. Şimdiki hedefimiz, Estonya’da Dünya birinciliğini elde etmek. Bunun için arkadaşlarımız çalışmaya başladılar. Burada yaptığımız robot, bluetooth kontrollü. Estonya’da ise Dünya liginde olacağımız için tamamen otonom bir araçla katılacağız. Hedefimiz Dünya birinciliği elde etmek. Toplam 5 kıta, 11 ülkeden Dünya birincileri bu yarışmaya katılacak. Orası tam bir Dünya ligi olacak. Dolayısıyla yaklaşık 200 takım arasında kendi kategorimizde yarışmış olacağız. Estonya’da Türkiye’deki yarışmadan farklı olarak araçlar aynı anda çıkacak, hepsi otonom olarak ilerleyecek. Bizim de hedefimiz birincilik olacak.”

TED Makers öğrencilerinden Timur Sabuncuoğlu, “Bu sene Robotex Türkiye’ye katıldık. Ben aracın pilotuydum. Birinci olduk. Aracı kullanırken baya bir heyecanlandım. Birinci olduktan sonra annemi aradım, onunla konuştum” dedi. 

Ekip üyesi Tarık Sadıkoviç Porter aise duygularını “Türkiye’de birinciliği kaptık, şimdi Robotex International’a gidiyoruz. Robotex, Dünya çapında en büyük robot festivali. Tabi orada hedefimiz birinci olmak ve Türkiye ve Bodrum’u en iyi şekilde temsil etmek” sözleriyle dile getirdi.

Can Akyurtlaklı adlı öğrenci de “Estonya’da kullanacağımız otonom arabanın hazırlıklarına şimdiden başladık. Kodu ve tasarımı hazırlandı” şeklinde konuştu.  

Projenin kodlamasını yaptığını dile getiren Metehan Berber isimli öğrenci ise “Estonya’daki Dünya şampiyonasında zorlu bir parkur olacak. Onu geçmek için iyi koda ihtiyacımız var. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Dünya birincisi olmak için çalışıyoruz” diye konuştu.