Kaçak Yapı Sahipleriyle Görüştü

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Yakaköy Mahallesi'nde 56 dairelik kaçak ve ruhsatsız yapılaşmanın devam ettiği alana gitti. İnşaat sahipleri ve inşaat işçileri ile konuşup, yasadışı bir inşaat faaliyeti yürüttüklerini anlatan Aras, bu yapıların yasal süreç sonunda yıkılacağını anlattı. Aras, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ucuz konut yapıp ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara taksitle verme çağrısı da yaptı.

Kaçak Yapı Sahipleriyle Görüştü

Yaklaşık 3 ay önce, Yakaköy Mahallesi’ndeki 13 dönümlük tarım alanı parsellenerek inşaat faaliyeti başlatıldı. 56 dairenin yapılmasının planlandığı kaçak ve ruhsatsız yapılar, Bodrum Belediyesi ekiplerince mühürlendi fakat mühür fekki yapılarak inşaat faaliyetine devam edildi. 

Bodrum Belediyesi ekipleri defalarca ceza kesse de faaliyeti durduramadı. Son olarak Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras bahse konu yere gelerek inşaat sahipleri ile görüştü.

Zaman zaman tansiyonun yükseldiği görüşmede, inşaat sahiplerinden bazıları Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a tepki gösterdi. Arazinin tarım alanı olduğunu, yaptıkları yapıların kaçak ve ruhsatsız olduğunu kabul eden inşaat sahipleri, ilçede en düşük kiraların 20 bin TL’den başladığını ve bu ekonomik şartlarda kiradan kurtulmak için bu kaçak inşaatları yaptıklarını dile getirdiler. Kimileri de Bodrum’daki bütün kaçak yapılar yıkılana kadar kendi yaptıkları binaları yıktırmayacakları iddiasında bulundu. 

YIKMAYAN BAŞKAN CEZAEVİNE GİRER!

Bölgedeki vatandaşlara yönelik bir konuşma yapan Aras, tarım alanlarına inşaat yapılırsa Bodrum’un yaşanmaz hale geleceğini ifade ederek şunları söyledi;

“Biz bunu önlemeye çalışıyoruz. Önlemek zorundayız. Burada taraf siz değilsiniz. Burada sadece size karşı yapılan bir işlem yok. Ama bilin ki ben burada var olduğum sürece bu yapıları yıkmak için her türlü enstrümanı kullanmak zorundayım. Ben olmasam benden sonra gelecek belediye başkanı da aynı şeyi yapacak. Yoksa cezaevine girersin.”

“BAKANLIK KAMU ARAZİLERİNE UCUZ KONUT YAPSIN”

Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Belediye Başkanı Aras, şunları dile getirdi;

“Vatandaşlarımızla görüştük, arkadaşlarımızın haklı serzenişleri var. Özellikle ‘biz nerede yaşayacağız, kiralar çok yüksek’ gibi serzenişleri var. Tabi ki bu kesinlikle kaçak yapılaşmayı meşrulaştırmaz. Ancak Bodrum’un hazineye ait arazileri milyonlarca, milyarlarca liraya satılırken bu arkadaşlarımızın buradaki mağduriyetini görmezden gelmek de hak değildir. Buranın dağlarındaki imarlı araziler özelleştirme yoluyla, milli emlak yoluyla satılmasın, diğer bölgelerde olduğu gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu arkadaşlarımız için ucuz konut yapsın. Bu konutları taksitle arkadaşlarımıza teslim etsin ama bu şekilde kaçak yapılaşmaya kesinlikle müsaade etmesin. Biz de etmeyelim. Bu arkadaşlarımız burada emekçidir, hepsine saygı duyuyorum, kardeşlerimle ilgili bir problemim yok ama kaçak yapılaşma ile mücadele etmek zorundayız.”

Kaçak yapılara beton veren firmalara da seslenen Başkan Aras, şöyle devam etti;

“Ben bu firmalarla uğraşacağım. Bilginiz olsun. Bunlara tek tek telefon edip ‘arkadaşlar siz bunlara beton vermezseniz kaçak yapı azalır, lütfen bunlara meydan vermeyin’ dememe rağmen, halen daha 3 tane firmanın ki bunları ifşa edeceğim. 3 tane firmanın beton araçları buralarda duruyor. Zaten bu kadar imarlı yapıya beton satıyorsunuz, büyük paralar kazanıyorsunuz, Bodrum’un tarumar edilmesine neden meydan veriyorsunuz?”


2019 NİSAN AYINDAN BERİ 962 YAPI YIKILDI

Başkan Aras, vatandaşlarda karşı karşıya gelmek istemediklerini de belirterek “Ben neden insanların başına evlerini yıkmak isteyeyim? Ama aykırı yapılaşmaya da izin veremem. Yasalar zaten buna izin vermiyor. Biz sürekli mühürleme yapıyoruz. 2019 Nisan ayından beri 962 yapı yıkmışım. 6 bin 765 tane mühürleme yapmışım. 2 bin 768 yapıyı yıkım programına almışım. Ekim 2023 döneminde 14 yıkım yapmışım, 71 yıkım kararı almışım. 115 tane mühürleme yapmışım. 26 milyon 149 bin TL de para cezası yazmışım. Hepsinde de Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuşum. Biz, görevimizi yapmaya devam ediyoruz.”

Görüşme sırasında kimi vatandaşlar Yalıkavak yolunun yıllardır bitirilmemesinden dert yandı. Yalıkavak yolu ile ilgili sorumluluğun Karayolları’nda olduğunu hatırlatan Başkan Aras, yol kenarında da bir açıklama yaparak yolun bir an önce tamamlanması çağrısını yaptı.