KADINLAR, MÜDÜRÜN ODASINDAN ATLAYAN KIZA DESTEK İÇİN MUĞLA'DA

Milas'ta, kendisini rahatsız eden erkek öğrenciye vurduğu için götürüldüğü üçüncü...

KADINLAR, MÜDÜRÜN ODASINDAN ATLAYAN KIZA DESTEK İÇİN MUĞLA'DA
Milas'ta, kendisini rahatsız eden erkek öğrenciye vurduğu için götürüldüğü üçüncü kattaki müdürün odasının penceresinden atlayarak ağır yaralanan 8'inci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki O.K.'nın tedavisi sürüyor. Ülke genelinden gelen 'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' üyesi kadınlar, Muğla'daki hastane karşısında eylem yaparak genç kıza destek verdi.

Geçen 19 Nisan'da, Milas'taki Dr. Mete Ersoy Ortaokulu'nda okuyan 8'inci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki O.K. adlı kız öğrenci, iddiaya göre, kendisini rahatsız eden erkek öğrenciye vurduğu için müdürün odasına götürüldü. O.K., annesinin de odada bulunduğu bir sırada, 3'üncü kattaki müdürün odasının penceresinden atladı. Ağır yaralanan O.K., 75'inci Yıl Milas Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yapılan ilk müdahalenin ardından O.K., ambulansla Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Tedavisi süren O.K.'nin sağlık durumunda bir değişiklik olmadığı öğrenildi. Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında okul müdürü ve müdür yardımcısı görevden uzaklaştırıldı.

'TACİZE SESSİZ KALMIYORUZ'

Muğla'da bir araya gelen 16 ilin Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu üyeleri, hastane karşısında eylem yaptı. Kadınlar 'Tacize sessiz kalmıyoruz', 'Diren seninleyiz' ve 'Tüm sorumlular yargılanacak' dövizleri taşıdı. Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu üyesi Konya Sözcüsü Tuğçe Uysal, basın açıklaması yaptı.

Milli Eğitim Bakanı'na seslenen Uysal, "O.K. gibi kardeşlerimiz liselere bir gelecek sahibi olma umuduyla gidiyor. O.K.'nin TEOG sınavına giriyor olması gerekiyordu. Milli Eğitim Bakanı bunu görmüyor mu' Bu çocuklara iyi bir gelecek sağlamak için o koltukta oturan bir bakan okullarda yaşanan cinsel suçlara kayıtsız kalıyor. Siz sadece bir sınav hazırlamaktan sorumlu değilsiniz, bu çocukların en iyi şartlarda eğitim görmesinden sorumlusunuz. Tacizi, tecavüzü, çocuk istismarını aklamayı, örtbas etmeyi kendine görev edinenler bilsinler ki başaramayacaklar. Biz izin vermeyeceğiz, sessiz kalmayacağız. Tacize uğrayan hiçbir kadın yalnız değildir. Biz buraya O.K.'nin tacize uğrayan kadınların, çocukların sesi olmaya geldik. Tacizi aklatmayacağız" dedi

O.K'nin annesi E.E. ise "Susmayacağız" dedikten sonra gözyaşlarına boğuldu. Grup, bir süre alkışlı protesto gösterisi yapıp dağıldı.


Muhabir: Cavit AKGÜN