Kadınlar Toplantılarına Devam Ediyor

Geçen Temmuz ayında yapılan genel kurul ile yürütme kurulunu yenileyen Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde kadın buluşması gerçekleştirdi. 

Kadınlar Toplantılarına Devam Ediyor

Geçen Temmuz ayında yapılan genel kurul ile yürütme kurulunu yenileyen Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde kadın buluşması gerçekleştirdi. 

2017 Aralık ayından bu yana periyodik olarak yapılan toplantılarla, nasıl bir kentte yaşamak istediklerini bir manifesto ile tanımlayan Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi, geçen Temmuz ayında yapılan genel kurulun ardından toplantılarına devam ediyor. 

Tanımlanan manifesto üzerinden ayrımcılığın önlenmesi, eşitsizliğin bertaraf edilerek güvenli kent oluşturma yöntem ve politikalarını belirlemek, yerel yönetim tarafından hayata geçirilecek olan kadınlarla ilgili politikalarda karar alma mekanizmalarında nasıl ve hangi yöntemlerle yer alınacağını tanımlamak için Oasis’te gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda kadın katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Sözcüsü Evrim İnan, sözlerine şöyle başladı:

“Bugün 1 Eylül Dünya Barış günü. Biz kadınlar biliyoruz ki, savaşa neden olan politikalar ve çatışmayı yaratanlar erkek siyasetçiler ve onların politikalarıdır. Bundan dolayıdır ki, barış, tüm farklılıklarımızla tüm kimliklerimizle cinsiyet ve cinsel yönelim oluşlarımızla bir arada eşit koşullarda yaşamaktan ve görünür olmaktan geçiyor. Bu da eşitlik politikalarını hayata geçirmekle mümkündür. Eşitliğin, barışın, bir arada yaşamanın farklılıkların kabulü, kadınların savunduğu politikaların hayata geçirilmesiyle mümkündür. Bu anlamıyla Bodrum'da da kurulan ve çalışmalarının başlatıldığı Toplumsal Eşitlik Birimi, tam da bu eşitlenmenin kentini yaratmış olacaktır. Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi, 29.07.2019 tarihinde, Bodrum Ticaret Odasında yapılan Genel Kurul toplantısında, yenilenen yürütme kurulu üyelerini seçti. Vurgulamak isteriz ki Kadın Meclisi Yürütme Kurulu geçmiş dönem ve yeni dönem olarak ayrılmaksızın bir bütünlük içinde, yeknesak olarak çalışmalarına devam edecek. Her ayın birinci ve üçüncü Çarşamba Günü saat 19.00'da Kent Konseyi binasındaki rutin toplantılarımızda kapımız, bu kentin her kadınına sonuna kadar açıktır ve bu temel felsefe ile küçük bir ara verdiği Bodrum Kadınlarıyla buluşma toplantılarına, bugün kaldığı yerden devam ettiği için mutluluk duymaktayız. 

“2017 Aralık ayından bu yana periyodik olarak yapılan bu toplantılarda kadınlar, kendi meclisleri olan kadın meclisi üzerinden, nasıl bir kentte yaşamak istediğini her defasında dile getirmiştir” diyerek açıklamasına devam eden İnan, “Tüm bu toplantıların sonunda, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından da imzalanan, Bodrum Kadınları Kent Manifestosu ortaya çıkmıştır. Kent Konseyi Meclisleri, "Kadın ve gençlik meclisleri başta olmak üzere kent konseyinin görev alanında, yönetişim anlayışına dayalı ve sürdürülebilir kalkınma içinde çeşitli toplum kesimlerinin kent yönetimine katkıda bulunmalarını, kaliteli ve yaşanabilir bir kentin yönetiminde aktif rol almalarını hedefleyen ve gönüllülük esasında oluşmuş ortak yapılar" olarak tanımlanmıştır. Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi, bu didaktik tanımdan daha fazlasını hayata geçirmiş ve Bodrum Kadınları Kent Manifestosunu yazmış ve yerel yönetime, bu manifestonun önemini aktararak, altına taahhüt vermesini sağlamıştır. Bugün, Belediye tarafından kurulacak olan Toplumsal Eşitlik Biriminin hayata geçirilmesi için izlenecek olan politikalar bakımından Kadın Meclisi'nin rolünü, konuşmak ve belirlemek için bir aradayız. Bugün bizlerle paylaşacağınız, her düşünce, her fikir her anektod, her anı veya olay, bu kentin kadınlarının elde edeceği kazanımlar için bir önemli bir adım olacaktır. Bu toplantının yaratacağı sinerji ve toplantının sonundaki kararlar ve hedefler, Kadın Meclisinin üst ve uygulamaya geçireceği politikaları oluşturacaktır. Bu nedenle, varlığına ve pay bu kent için altın değerindedir” ifadelerini kullandı. 

Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından bir sonuç bildirgesi yayınlanacağı ifade edildi.