Kan Grubuna Göre Beslenme!..

Son yıllarda kamuoyunun yakından takip ettiği konular arasında olan, Kan grubuna göre beslenmeye dair Bodrum’da önemli bir etkinlik düzenleniyor.

Kan Grubuna Göre Beslenme!..

Holistik Beslenme Uzmanı Chef Aden Ekşi tarafından 18 Şubat Salı günü Zai Gastro'da 0, A ve B Kan grupları hakkında detaylı bir eğitimin ardından keyifli bir yemek atölyesinde kan grubuna göre yemek ikramları yapılacak.

Renkli geçecek olan etkinliğe ünlü şeflerin katılması bekleniliyor. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan etkinliğe dair Holistik Beslenme Uzmanı Chef Aden Ekşi, önemli bilgiler verdi. Kan grubu ile beslenmenin tarihsel sürecine değinen Chef Aden Ekşi, "Kan grubu diyetinin son zamanlarda hastalıklarla ve beslenmeyle ilişkisi araştırılsa da somut bulguların elde edilemediğini tekrar vurgulamak isterim. Konu ile ilgili bilgiler araştırıldığında, başlangıçta bütün insanlar sıfırdır. Sıfır grubu en eski kandır. M.Ö. 100.000-300.000 yıllık bir tarihi vardır. Sonra et obur insan ziraata geçiyor. Uzun süre sıcak bölgelerde ziraatla uğraşmaya başlayınca bilhassa Mezopotamya’da bu kan grubu mutasyona uğruyor ve A grubu kan ortaya çıkıyor. A grubunun var oluşu M.Ö. 25.000-15.000 yıla kadar inmektedir. B grubu ise, M.Ö. 15.000-10.000’li yıllarda Doğu Afrika’dan kuzeye giden ve soğukta yaşayan, et yemeye devam eden insanlarda oluşmuştur. İlk olarak Himalayalarda görülmüş daha sonra muhtemelen Moğollar vasıtasıyla da Kafkaslara getirilmiştir” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR MİLATTAN SONRA BAŞLAMIŞ

Kan grubuna göre beslenmenin tarih boyunca var olduğuna dikkat çeken Chef Aden Ekşi, “A ve B kan gruplarının kaynaşmasıyla da AB kan grubu ortaya çıkar ki bu grubun ortaya çıkışı M.S. 900 yıllarından itibaren başlar. En yeni kan grubu olan AB grubuna dünyadaki insanların ancak yüzde beşi dahildir. Dolayısıyla bunlar mutasyonlar neticesinde ortaya çıkmış kan gruplarıdır. Kendisine has kimliği vardır. Bugünkü modern anlamda hangi gıdanın hangi kan grubuna faydalı veya zararlı olduğuyla ilgili ilk çalışmaları 1950’li yılarda James D'adamo’nun Amerika’da yaptığı belirtilmektedir. “D’adamo, belli hastaları üzerinde yapmış olduğu çalışmalarında aynı ilaç ve aynı perhizi verdiği hastalarının bir kısmının çok süratli iyileştiklerini, bir kısmının kötüleştiklerini görüyor. Bunların ilaçlara tepki vermediğini gözlemliyor. Veya aynı yemekler veriliyor ancak o yemeğe bir takım hastalar farklı tepki veriyorlar. Bunun üzerine yemekleri, yedikleri gıdaları incelemeye başlıyor. Bakıyor ki yenildiğinde kan gruplarında ağdalaşmalara sebebiyet veren gıdalar var. Bu gıdalarda bilhassa proteinlerde bulunan ve lektin denilen bir yağ çeşidi var ki bu yağ çeşidi kan grubumuza göre sağlığımızı olumlu veya olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİ SAYDI

Chef Aden Ekşi, sağlıklı bir beslenme için her şeyden önce bilinçli olmak gerektiğini akıldan çıkarmadan birey, kendisine faydalı olan besinleri tüketmesi gerektiğinin altını çizdi. Holistik Beslenme Uzmanı Chef Aden Ekşi, “Kan gruplarının her birinin kendine özel bir yapısı vardır. Bu özel yapıya uygun lektinler kanın akışkanlığını artırır, uygun olmayan lektinler ise kanın akışkanlığını yavaşlatır. Zararlı lektinler kan yoluyla taşınarak damar ve diğer organlara zarar verir bu da hastalıklara davetiye çıkarır. Kan grubuna göre beslenme, 1996 yılında Dr. Peter D’Adamo adlı naturopatik bir doktor tarafından ortaya atılan bir beslenme şeklidir. Kan grubuna göre beslenme, yaklaşık 20 yıldır dünyada popülerliğini koruyor. Hangi yiyeceklerin, hangi kan grubuna daha uygun olduğunu gösteren bu beslenme çeşidinde birçok insan verimli sonuçlar alıyor” dedi.

18 Şubat Salı günü Zai Gastro'da 0, A ve B Kan grupları hakkında detaylı bir eğitimin ardından keyifli bir yemek atölyesinde kan grubunuza göre bir yemeği şefler eşliğinde 12:00/14:00 - 15:00/17:00 - 19:00/21:00 saatleri arasında yapılacak.

Detaylı bilgi ve kayıt için [email protected] adresinden ve 0 532 783 11 57 numarasından iletişime geçebilirsiniz.