Karakaya 1 Aylığına “Tamam” Dedi

Bodrum Belediyesi Bodrum Spor Kulübü Derneği Seçimli Olağan Genel Kurulu yapıldı. Geçen hafta sosyal medya hesabından görevi bırakma mesajı veren Başkan Rıza Karakaya, aday olmadı. Başka adayın da çıkmadığı genel kurulda, divan başkanının önerisiyle aynı yönetimin yeniden seçilmesi, oylama sonucu kabul edildi. Görevi bir aylığına daha kabul ettiğini söyleyen Rıza Karakaya, bir ay içerisinde kulüpte bulunan Bodrumspor A.Ş.’nin yüzde 20 hissesinin kulüpte tutulması ile ilgili somut adımların atılmaması halinde görevi bırakacağını dile getirdi.

Karakaya 1 Aylığına “Tamam” Dedi

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, oda başkanları, çeşitli siyasi parti ve STK temsilcileri ile kulüp üyeleri katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan genel kurulda spor yasası gereği yapılması gereken tüzük değişikliği yapıldı, tüzük maddeleri, spor yasasına uygun hale getirildi. Buna göre “Bodrum Belediyesi Bodrum Spor Kulübü Derneği” olan isim, “Bodrum Belediyesi Bodrum Spor Kulübü” olarak değişti.

Toplantıda konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, kulübü Süper Lig kapısına kadar getiren yönetim kuruluna emeklerinden dolayı teşekkür ederek, “Bizden istediklerini yerine getirememiş olabiliriz. Ben bu yönetimi, tüm kalbimle yüreğimle alkışlıyorum.” dedi.

Futbol branşının anonim şirket olması ve hisselerinin büyük bir kısmının Fikret Öztürk tarafından satın alınma sürecinden de bahseden Aras, “Fikret Bey, elindeki hisseleri bila bedel Bodrum’daki işadamlarına hibe etmeye hazır olduğunu söylüyor. Mesela 300 milyon harcadıysa ona çizgi çekiyor. ‘Herkes bu şirkete sermayesi kadar katılsın’ diyor. Hisselerin büyük kısmı Fikret Öztürk’te. ‘Gelsinler hibe edeyim ama takımın sermayesini hep beraber karşılayalım. Bu takım da benim takımım olmasın, bu takım Bodrum’un takımı’ diyor. ‘İsterseniz hisselerin hepsini hibe edeyim’ diyor ama biz bunu istemiyoruz. Biz, Fikret ağabeyimle yol yürümek istiyoruz. Başarıya birlikte ulaşmak istiyoruz.” dedi.

YÜZDE 30 OLAN HİSSE PAYI, YÜZDE 20’YE DÜŞTÜ

Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü’nün yüzde 30 olan hisse payının yüzde 20’ye düştüğünü hatırlatan Aras, “Bize düşen payı ödeyemediğimiz için yüzde 10 daha gitti. Her sene yapılan sermaye arttırımı ile beraber bu hisselerin değeri artıyor. Biz de elimizden geldiği kadar en büyük desteği vermeye çalışacağız. Tabi hayat güllük gülistanlık değil, bazen istediğin işleri yapamıyorsun, verdiğin sözleri de tutamıyorsun. Bütçedeki giderleri görüyorsunuz, bu takım sadece futboldan ibaret değil. Diğer branşlar var, çalışanı var, vergisi var. Geçmiş dönemden kamu borçları var. Rıza Başkan ve yönetimi dedi ki ‘başkanım siz derneğe destek olun, bize tesisler verin. Biz bunları işletelim’ dediler. Yalıkavak’ta bir tane otoparkımız vardı, onu verdik ama bu takımın başarısı, gerekli mablağı karşılamaya yetmez. Binde 1’i olmaz. Biz takım Süper Lig’e çıksın istiyoruz ama şu anda 125 milyon olan bütçe bir milyara çıkacak. Onun yüzde 20’si 200 milyon olacak. Bu dernek 200 milyonluk bir yükün altına girmiş olacak. 200 milyon parayı kazandıracak yöntemi bulamazsak hisselerimiz de yerinde durmayacak. Sıkıntı. O yüzden bizim şapkamızı önümüzde koyup bu konuları masaya yatırmamız lazım. Sevinirken güzel ama arka planda bunu nasıl yöneteceğini düşünen başkan ve yönetimi, karalar bağlıyor. Adamlar psikolojik problemler yaşıyor belki de. Fikret Öztürk ile yaptığımız görüşmelerde ‘ya bu hisseleri bana devret, ya da parasını ver’ diyor. Doğru mu? Doğru. Sonuçta burası bir anonim şirket.” dedi. 

Başkan Aras, sözlerinin devamında kulübün yüzde 20 hissesinin garantörünün Bodrum Belediyesi olduğunu ifade ederek “Biz kulübün yüzde 20 hissesinin kulübümüzde kalmasını istiyoruz. Kulübün halkla ilişiğinin kesilmesini istemiyoruz.” dedi.

“SİYASİ İSTİSMARCILAR HEMEN PİYASAYA ÇIKMIŞ”

Rıza Karakaya ile kavga ettiklerine dair iddialarla ilgili de konuşan Bodrum Belediye Başkanı Aras, “Acayip acayip iddialar var. Yok biz başkanımla kavga etmişiz. Biz kavga eder miyiz arkadaşlar? Yok öyle olmuş, böyle olmuş. Siyasi istismarcılar hemen piyasaya çıkmış. Yok ondan duyduğuna göre, bundan öğrendiğine göre falan filan. Bodrum söz konusu olduğunda kavga edilmez, oturulur, konuşulur, istişare edilir. Anlaşmazlıklar olsa bile biz kavga etmeyiz. O benim kardeşim. Bana kızsa açar kapıyı, girer odaya. Gerekirse dövüşürüz ama onu orada bırakır dışarı çıkarız. Ama böyle bir durum yaşanmadı. Bu durumu istismar edenlerin vicdanlarının sesini dinlemesini tavsiye ederim. Ayıptır ya.” şeklinde konuştu. 

Başkan Aras’ın konuşmasının ardından seçime geçildi. Seçimde aday çıkmazken, Divan Kurulu Başkanı Murat Naci Yavuz, Rıza Karakaya başkanlığındaki mevcut listenin devam etmesi önerisini oylamaya sundu. Öneri, oylama sonucu kabul edildi.

“SOMUT ADIMLAR GERÇEKLEŞİRSE GÖREVE DEVAM EDECEĞİZ”

Seçimin ardından kürsüye gelen Rıza Karakaya, kulüpte bulunan yüzde 20 hissenin kulüpte tutulması ile ilgili bir ay içinde somut adımların atılmaması durumunda görevi bırakacağını dile getirerek şöyle konuştu;

“6 kere tek aday olarak seçildim. Bugün arkadaşlarımla buraya liste getirmeyecektik. Ahmet Aras Başkanım zaten akrabam, üzerimizde büyük bir baskı var. Ben geçici olarak 1 aylığına bu görevi kabul ediyorum. Bu bir ayda, bugünkü konuştuğumuz somut adımlar gerçekleşirse göreve devam edeceğiz. İnşallah Bodrumspor’u daha iyi yerlere taşıyacağız. Bana ve ekibime bugüne kadar güvendiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Allah bin kere razı olsun, her zaman her yerde en büyük Bodrumspor. Başkanımla benim aramı kimse bozamaz. Bu böyle bilinsin. Benim aile büyüğümdür. Amacımız, Bodrum’u, Bodrum değerlerini ileri taşımak. Bunun içinde endişelenmek, telaşlanmak, bazen heyecanlanmak bizim de hakkımız. Kamuoyunun bilgisine.” dedi.

Rıza Karakaya Başkanlığındaki yönetim kurulunda şu isimler yer alıyor;

Hüseyin Gözütok, Gürkan Topan, Baran Akcan, Fatih Öztarakçı, Fatih Murat Yıldız, Mehmet Dağoğlu, Hadi Türk, Murat Önder, Arif Karaman, Zeynel Kılıç, Hacı İbrahim Dalda, Murat Süren, Caner Tuna, Soykan Kurtuluş, Yüksel Aslan, Halil Teke, Ayşen Kılıç Bozan, Murat Ögün Yıldız, Nihal Ermiş ve Necdet Baştuğ

Muhabir; Hamdi Yörür