Kaymakamlık'tan Yeni Tedbirler...

Korona virüs ile ilgili alınan yeni tedbirleri açıklayan Bodrum Kaymakamlığı, dışarı çıkmaları yasaklanan 65 yaş ve üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların ihtiyaçlarının nasıl giderileceğini açıkladı.

Kaymakamlık'tan Yeni Tedbirler...

Bodrum Kaymakamlığı tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Çin’in Vuhan Kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs (Kovid-19), salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla ülke genelinde Devletimizin aldığı tedbirler doğrultusunda İlçemizde de aşağıdaki yeni tedbirler alınmıştır.

1- Büyük risk altında olan 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıkları olan (bağışıklık sistemi düşük ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullananlar) vatandaşlarımızın 21.03.2020 tarihi saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılmış sokağa çıkmaları yasaklanmıştır. 

“VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU” OLUŞTURULDU

Bu kapsamdaki vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarının karşılanması için Kaymakamlığımız Başkanlığında 65 yaş üstü “Vefa Sosyal Destek Grubu” oluşturulmuştur. Öncelikle sorumluluk sahalarındaki başta tek başına yaşayan ihtiyaç sahipleri olmak üzere ihtiyaçlarını karşılayacak kimsesi olmayan 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalığa sahip vatandaşlarımızın listesi, adresleri, telefon numaraları tarafımızdan ivedilikle tespit edilecektir.

İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız; 24 saat 112, 155, 156 numaraları üzerinden, 8.30-24.00 arası ise 02523131724 numaralı telefon üzerinden ihtiyaçlarını “Vefa İletişim Merkezi” ne bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç Kaymakamlığımızca görevlendirilmiştir.

Vatandaşlarımızın ödemelerini kendileri yaparak temin etmek istedikleri ihtiyaçlar; İlçe “Vefa Sosyal Destek Grubu”nun bilgisi dâhilinde görevlendirilen ve mahallinde bulunan “Emniyet, Jandarma, Belediye, Sosyal Hizmet Merkezi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeli ve Muhtarlıklarımız” tarafından birlikte giderilecektir. Bu kapsamda giderilemeyen diğer ihtiyaçlar ise “Vefa İletişim Merkezi” tarafından değerlendirilecek ve giderilecektir.

İhtiyaçlarını karşılayacak kimsesi bulunmayan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması süreci “İlçe Vefa Koordinasyon Grubu” tarafından yönetilecek olup, bu grubun kararı, görevlendirmesi, koordinasyonu olmadan hiçbir kurum, kuruluş, sivil toplum kuruluşu, siyasi parti vs. tarafından yardım faaliyeti veya organizasyonu gerçekleştirilemeyecektir.

Kapsam dâhilindeki vatandaşlarımızın talep ettikleri temel sağlık ihtiyaçları ilçe sağlık müdürlüğümüz koordinasyonunda giderilecektir. Sağlıkla ilgili bir konuda özel aracıyla dışarı çıkma zarureti olan şahıslar 112’yi arayacak, İlçe Sağlık Müdürlüğü “Vefa İletişim Merkezi”nin bilgisi dâhilinde konuyu kolluk birimlerine bildirecek ve kendilerine seyahat izni verilecektir.

GEREKLİ DURUMLARDA SEYAHAT İZNİ KAYMAKAMLIĞIMIZCA VERİLECEKTİR

Sağlık dışındaki zaruri seyahat talepleri “Vefa İletişim Merkezi” tarafından değerlendirilecek gerekli durumlarda seyahat izni Kaymakamlığımızca verilecektir. Yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında ihtiyaç duyulan kamu görevlileri (başta doktorlar olmak üzere sağlık çalışanları, eczacılar, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri vb.) sokağa çıkma yasağı kapsamı dışında tutulmuştur.

2-Alınan tedbirlere ilave olarak; vatandaşlarımızın bir arada bulunmaları ve/veya yapılan işlem sırasında birçok kez fiziksel temasın olması nedeniyle anılan virüsün yayılımını artırarak vatandaşlarımız açısında riskli olabilecek; berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb işyerlerin faaliyetlerinin 21.03.2020 Cumartesi 18:00 saati itibariyle geçici süreliğine durdurulmuştur.

3-İçkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerleri, 21.03.2020 Cumartesi günü saat 24:00 itibariyle sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet vereceklerdir. Bu nedenle tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerlerinin oturma alanları bulundurması yasaklanmıştır.

4-Toplum sağlığını tehdit edecek her türlü bir araya gelmeye vesile olan kalabalık etkinlikler yasaklanmıştır. Vatandaşlarımız tereddütte düştükleri konularda Kaymakamlığımızdan bilgi alabileceklerdir. Askere alma süreci kapsamında, askere gidecek olan vatandaşlarımız için toplu olarak asker uğurlama ve karşılama törenleri de salgın riskini artıracağı için bu kapsamda yasaklanmıştır.

5-Kalabalık işçi çalıştıran işletmeler, uyarılan konularda gerekli her türlü sağlık ve hijyen tedbirini alacaklardır.

Bu kritik süreçte sağlığımız açısından büyük önem arz eden tedbirlerin uygulanmasında; vatandaşlarımızın desteğini bekliyor ve zaruri durumlar dışında evlerinde kalmalarını; sanki sokağa çıkma yasağı varmış gibi hareket etmelerini, duyurulan temizlik kurallarına titizlikle uymalarını ve yakın temastan kesinlikle kaçınmalarını önemle rica ediyoruz. Yeni tedbirler alınması halinde halkımız anında bilgilendirilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”