Kızılay Hukuk Mücadelesi Başlattı

Türk Kızılayı Bodrum Şube Başkanı Sait Güllüoğlu, Dereköy Mahallesi’nde Kızılay’a ait 27 dönümlük arazinin, ABD vatandaşı bir kişi tarafından işgal edildiğini savunarak, hukuk mücadelesi başlattıklarını söyledi.

Kızılay Hukuk Mücadelesi Başlattı

1970’li yıllarda Uslu ailesi tarafından Türk Kızılayı'na bağışlanan, Dereköy Mahallesi Çilek Caddesi’ndeki 27 dönüm arazi, iddiaya göre Kızılay’ın bağış hesabına ayda 580 TL ödeyerek kiraladığını ifade eden ABD vatandaşı bir kadın tarafından işgal edildi. Türk Kızılay Bodrum Şubesi’nce konu mahkemeye taşındı. Dava, Bodrum 3. Sulh Mahkemesi’nde başladı. Davanın duruşması, davalı tarafa tebligat gitmediği için ertelendi. 

Türk Kızılayı Bodrum Şube Başkanı Sait Güllüoğlu, konu ile ilgili Kent Haber’e açıklamalarda bulundu. Güllüoğlu, şunları söyledi;

“Kızılay’ın 27 dönümlük arazisinin tam ortasında ABD’li bir kadın oturmakta. Bu kadın, 2013 yılından beri Kızılay’ın kiracısı olduğunu iddia ediyor. 27 bin metrekare araziye şu an ödenen para aylık 580 TL. Bu parayı her ay Kızılay’ın banka hesabına yatırıyor. Kızılay’ın banka hesabı herkese açık bir hesaptır. Çünkü biz bu hesaptan bağışları kabul ederiz. Yani siz buraya para yatırdınız diye Kızılay’ın bir mülkünün kiracısı olamazsınız. Bundan dolayı da bir hukuk mücadelesi başlattık.”

Araziyi tarım ve gençlik kampı alanı olarak değerlendirmek istediklerini söyleyen Güllüoğlu, sözlerine şöyle devam etti;

“Türkiye’de tarım arazilerinin tarım yapılarak değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca bu arazinin Kızılay üyeleri ve vatandaşlara açılarak onlara bir piknik alanı, bir sosyal alan olarak kullanılması yönünde de bir projemiz var. Gençlik kampı olarak kullanılması, gençlere burada ilkyardım, doğada hayatta kalma, denizde hayatta kalma, afet bilinci gibi konularda eğitim verilerek onların daha bilinçli bireyler olarak yetişmesini amaçladığımız bir sistem düşüncemiz var. Bunu gerçekleştirebilmek için de kadının hukuki yollarla arazimizden çıkarılarak arazinin Kızılay’a teslimi ile ilgili açtığımız davanın ilk duruşması vardı. Dava, 17 Ocak tarihine ertelendi.”

Güllüoğlu, kiracı olduğunu iddia eden ABD vatandaşı ile Kızılay arasında bir sözleşme bulunmadığını da dile getirerek “Zaten bizim için de en acı olan sözleşme olmadan burayı sahiplenmesidir. Araziye biri girdiği anda ‘ben buranın kiracısıyım, siz benim mülküme giremezsiniz’ diyerek tepki ve direnç gösteriyor.” diye konuştu. 

Öte yandan Kent Haber’in telefonla ulaştığı ABD’li kadının avukatı ise şu aşamada açıklama yapmayacaklarını dile getirdi.