KOMÜNİST BAŞKAN AÇIK GÖRÜŞ'ÜN KONUĞU OLDU

Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Kent TV ekranlarında canlı olarak...

KOMÜNİST BAŞKAN AÇIK GÖRÜŞ'ÜN KONUĞU OLDU
Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programına konuk olan Tunceli Ovacık'ın Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ezber bozan yerel yönetim anlayışını ve halkçı uygulamalarını anlattı.

Bir dizi ziyaret için bölgeye gelen başkan Maçoğlu, samimi tavır ve söylemleriyle Bodrum halkının da sevgi ve beğenisini kazandı.

İlk kez TKP listesinden bir komünist adayın belediye başkanı seçildiği Ovacık; Munzur dağlarının eteklerinde merkez nüfusu 3 bin civarında olan küçük, şirin bir ilçe. Bu şirin ilçede taşıma ücretlerini ücretsiz yapan, bürokratik ve yasal engeller nedeniyle ücretsiz yapamadığı suyun tonunu sembolik bir ücretle 50 kuruşa veren, Hopa’yı sel aldığında 2 TIR dolusu yardım gönderen, kendisi alevi olduğu halde Uludere'de cami onarımı gerçekleştiren bir başkan olarak Fatih Mehmet Maçoğlu, hazine arazilerinde tarım yaparak yetiştirilen ürünleri de yoksul halka dağıtıyor.

1968 doğumlu bir Sağlık memuru olan başkan, tüm Türkiye'de ilgi ve beğeniyle izlenen çalışmalarını anlattığı programda şunları söyledi;

“Bizler sosyalist düşünüp, kapitalist yaşıyorduk. Artık düşündüğümüz gibi yaşayacağız. Sosyalistler için halka hesap vermek zorunludur. Bu nedenle halkımıza verdiğimiz söz üzerine de tüm gelir-gider hesaplarını belediyenin duvarına asıp halkı bilgilendiriyoruz. İlçemizi halk meclisleriyle birlikte yönetiyor, doğal üretime ve birlikte tüketmeye önem veriyoruz. İlçemiz belediye binasında 10 bin kitap kapasiteli 2 kütüphane var.”

Referandumda hayır oyu kullanıp, bu konuda çalışmalar yapacaklarını söyleyen başkan Maçoğlu,”biz başarımızı halk gibi olmaya, halkın taleplerine göre politika yapmaya borçluyuz. Halkı yok sayan böyle bir başkanlık sisteminin yerel yönetimleri daha da zayıflatıp, merkezi yönetime bağımlı hale getireceğine inandığımız için karşıyız” dedi.

Rahat tavırları, samimi duruşu ve söylemleriyle Bodrum halkına kendini sevdiren Komünist başkan, Bodrumluları da Ovacık ilçesine davet etti.

Seçildiği partinin en küçük bir siyasi baskısını hissetmediğini, hiçbir ayırım yapmadan kent halkına hizmet için yönetimde olduklarını açıklayan başkan, ilk kez geldiği Bodrum’u ve Bodrum halkını çok sevdiğini, gösterilen ilgiden çok etkilendiğini, burada olmaktan mutlu olduğunu da ifade etti.

Cuma akşamı Bodrum Alevi-Bektaşi Derneğinde bir söyleşiye katılacak olan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, yarın sabah Datça’ya gitmek üzere Bodrum’dan ayrılacak.

Fatih Mehmet Maçoğlu'nun katıldığı Açık Görüş programın tekrarları Cuma akşamı ana haber bülteninin hemen ardından ve Pazar günü saat 12:30, Pazartesi 14:30 ve Çarşamba günü saat 16:30'da Kent Tv ekranlarında ve www.kenttv.net üzerinden online olarak izleyebilirsiniz.

TKP'li Başkan'dan Kocadon'a ziyaret


Fatih Mehmet Maçoğlu, Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Kocadon'u da ziyaret ederek, Ovacık'a davet etti.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği'nin bu akşam saatlerinde düzenleyeceği halka açık söyleşi programının davetlisi olarak ilçeye gelen TKP'li Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, CHP'li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'u makamında ziyaret etti. Ziyarete Bodrum Alevi Bektaşi ve Kültür Derneği Başkanı Cem Yalçın ve dernek yönetiminin yanı sıra Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Altındağ, Kemal Orman ve Turgay Kaya da katıldı. Karşılıklı iki ilçe arasındaki ilişkilerin artırılmasına yönelik olarak yapılan sohbette başkanlar, hazırladıkları ve hayata geçirdikleri plan ve projeler, yapımı devam eden uygulamalar ile sosyal ve kültürel çalışmalarından bahsetti.

Özellikle çok yoksul olan ilçelerde su meselesinin sorun teşkil ettiğini ifade eden Maçoğlu, Türkiye'nin en güzel baharının Ovacık'ta yaşandığını belirterek, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'u baharda Ovacık'a davet etti.

Ziyareti için Maçoğlu'na teşekkür eden Başkan Mehmet Kocadon, keyifli bir şekilde geçen sohbetlerinde özellikle Bodrum'daki belediyecilik faaliyetleriyle ilgili konuları kendisiyle paylaştı. Kocadon, büyükşehir süreciyle ilgili değerlendirmelerinde ise "Bodrum'da 11 tane belediye vardı, ancak büyükşehir yasası ile birlikte hepsi kapandı, tek belediye kaldı. Şu anda tüm yarımadayı tek belediye yönetiyor. Sorunların hepsini çözmeye çalışıyoruz. Davetiniz için teşekkür ederim. En kısa sürede Ovacık'a gelmek isterim" dedi.