KUDUZ HASTALIĞINA KARŞI ETKİN MÜCADELE

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığı...

KUDUZ HASTALIĞINA KARŞI ETKİN MÜCADELE
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığı ile Mücadele Yönetmeliği" Resmi Gazetenin 18 Ocak 2012 günlü sayısında yayımlanmıştı. Yayımlanan bu yönetmelik hayvan sahiplerine önemli sorumluluklar yüklerken, sahipli ya da sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin yılda bir defa hastalığa karşı aşılanması ile aşı kayıtlarının tutulması zorunlu oldu.

Buna göre 3 aydan büyük köpek ve kedi sahipleri hayvanlarını yılda bir defa hastalığa karşı aşılatmakla yükümlü durumdalar. Belediye sorumluluk alanındaki veya muhtarların yazılı talebi üzerine köylerdeki üç aydan büyük sahipsiz köpek ve kedilerin de belediye hekimleri tarafından yılda bir defa aşılanması, aşılananların işaretlenmesi ve kayıt altına alınması zorunlu hale geldi. Bodrum'da yaşayan hayvan sahipleri ise yürütülen bu uygulamadan gayet memnun.Veteriner Hekim Aydın Coşkun uygulamanın çok yararlı vurgulayarak şunları söyledi;

"kuduz sadece hayvanları değil çevredeki insanları etkileyen bir hastalık. Kuduz yakalanıldığı zaman geri dönüşü olmayan bir hastalık, onun için ülkemizden kuduzunda kuduz vakasınında olmaması için bence yararlı bir uygulama, destekliyorum" şeklinde konuştu.

Kedisini veterine getiren Tülin Erol isimli bir vatandaş ise sokaktaki sahipsiz hayvanların bu uygulama sayesinde kuduz aşısından yararlanmış olacağını, Tarım Bakanlığının bu şekilde bir yasayı uygulamasına olumlu baktığını söyledi.

Bodrum Hayvan Hakları Derneği Kurucularından Bahar Kupay ise konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"Her yıl, genellikle Şubat-Mart ayında gelirler, Göltürkbükü’ndeki sahipli sahipsiz hayvanlara kuduz aşısı yaparlar. Dolayısıyla köylüler de bütün hayvanlarını, kaç tane kedi köpeği varsa her zaman her yıl aşılarını yaptırırlar. Bu insan sağlığını da etkilediği için, kuduz öyle bir hastalık ki Allah korusun geldiği zaman dönüşü olmayan bir hastalık. Bu aşının mutlaka ve mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyorum" diyerek uygulamayı yerinde bulduğunu ifade etti.