LETONYA'DA BİR ARAYA GELECEKLER

Bir süre önce hizmete başlayan "Bodrum Dans Kulübü Avrupa Birliği Ofisi" Bodrum’lu...

LETONYA'DA BİR ARAYA GELECEKLER
Bir süre önce hizmete başlayan "Bodrum Dans Kulübü Avrupa Birliği Ofisi" Bodrum’lu gençlerin Avrupa’da yapılan gençlik projelerinde gönüllü olarak yer almalarını sağlamak üzere başlattığı çalışmada ilk projesini Almanya'da gerçekleştirdi.

Avrupa’lı gençlerin de Bodrum’da yapılacak gençlik projelerinde gönüllü olarak yer almalarına imkan sağlayacak olan ofis aracıyla 4 genç, Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleşen projede yer aldı. Türkiye, Almanya, İngiltere, Norveç ve Estonya'dan katılımın gerçekleştiği öğrenilen projede gençler 9 gün içerisinde Rap, Reggae ve Grafiti kurslarına katıldı.

Projede yer alan Ceylan Katar, Fatih Yavaş, Eda Turan, Nergis Dokuloğlu çok güzel zaman geçirdiklerini söyledi.

Diğer ülkelerden gelenlerle birlikte toplam 25 genç proje kapsamında Berlin'de tarihi ve turistik ve tarihi yerlerini ziyaret etti.

Bodrum Dans Kulübü Başkanı Fatih Özvezneci faaliyete başlayan ofisle ilgili "Ofisimiz gerekli alt yapı çalışmalarının ardından ilgili bakanlık tarafından akredite edildi.

Gençler, yurt dışında yapılan etkinliklerde, farklı ülkelerden gelen gençlerle bir araya gelerek, kurslara katılıyorlar, yeni arkadaşlıklar ediniyorlar. Gezerek ülkeleri tanıyorlar. Birlikte etkinlikler yapıyorlar. İlk projemiz kapsamında Almanya'ya gittik. Gençlerimiz bazı yetenekleriyle ilgili ders aldılar. Diğer ülkelerden gelen gençlerle çok güzel zaman geçirdiler" dedi.

Projelerin amacının gençlerin girişimciliğini geliştirmeye yönelik olduğunu belirten Özezneci şunları söyledi:

"Gidilen yerde bir konu veriliyor. O konu üzerine gençler ortaklaşa çalışma yapıyorlar, fikirler üretiyorlar ve ortaya bir konu çıkarıyorlar. Almanya'ya 4 genç götürdük. Sırada Letonya var. Oraya 8 genç götüreceğiz" dedi.

Öte yandan projeye katılan gençlerin masraflarının Avrupa Birliği tarafından karşılandığını söyleyen Özvezneci "Sadece yol parasının yüzde 30'unu kişi kendi ödüyor. Türkiye Avrupa Birliğine henüz üye değil ama bu programlara üye. Biz bu programlardan yüzde yüz yararlanıyoruz. İngiltere, Fransa, Almanya hangi haklara sahipse bizde Türkiye olarak aynı haklara sahibiz. Bodrum Dans Kulübünün Avrupa Birliği Ofisi Muğla yöresinde akredite olan tek kuruluş" ifadelerini kullandı.