Mançalı Don Kişot İle Sahne Alacaklar

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü 4. Sınıf öğrencileri, mezuniyet oyunu Mançalı Don Kişot ile 11/12 Mayıs tarihlerinde saat 20;30’da Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sahnesinde sahnelenecek.

Mançalı Don Kişot İle Sahne Alacaklar

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü 4. Sınıf öğrencilerinin bu yılki mezuniyet oyunları Mançalı Don Kişot. Oyunun yönetmenliğini tiyatrocu, yönetmen, oyuncu Selçuk Sazak yapıyor.

2016 yılında Bodrum’a yerleşerek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nde dersler vermeye başlayan Selçuk Sazak oyunla ilgili olarak “bu gençler benim ‘pandemi Çocuklarım’. Çok zorlu yollardan geçtiler. Bu serüveni seyircilerimizle buluşturarak tamamlayacağız. Alkışları bol, yolları açık olsun” diyerek, tüm tiyatro severleri oyuna davet etti. 

Don Kişot

Don Miquel Servantes kiliseyi icraya verdiği için hapishaneye düşer, hapishanede azılı katiller, hırsızlar ve transeksüeller bir arada yaşamaktadır. Servantes yazdığı kitabı mahkumlara oynamaya, böylelikle zaman kazanmaya çalışır. Bu süreç içinde Servantes'in düşünceleri ve felsefesi ortaya çıkar. Önce kabullenmek istemeyen mahkumlar daha sonra yavaş yavaş onun düşüncelerini kabullenmeye başlarlar. Oyun içinde oyun olarak sahnelenen Donkişot Müzikali Orta Çağ'dan 1950'li yıllara Franco rejiminin sürecine uyarlanmıştır.